اطلاعات دارویی قرص کاپتوپریل و عوارض جانبی آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

یکی از داروهایی که واسه کاهش فشار خون تجویز می شه قرص کاپتوپریله. این دارو در شکلای جور واجور ۲۵ و ۵۰ میلی گرمی ساخته می شه. داروی کاپتوپریل، مصارف دیگری هم داره که مشکل قلب یکی از اوناس.

قرصی که باعث گشاد شدن عروق خونی می شه تا خون در اون بهتر جریان پیدا کنه. قرص کاپتوپریل به سرعت فشار خون رو کم می کنه. هم اینکه این دارو گرفتگی ماهیچه های عروق خونی رو باز می کنه. در این مقاله به بررسی اطلاعات دارویی کاپتوپریل می پردازیم.

موارد مصرف داروی کاپتوپریل

واسه کنترل فشارخون میشه قرص کاپتوپریل رو همراه با یه داروی ادرارآور استفاده کرد, این دارو هم اینکه به بهتر شدن افزایش شدید فشارخون کمک زیادی می کنه. از مصارف دیگه اون در درمان مشکل قلب و آسیب کلیه ها هستش که در بیماران گرفتار به دیابت غیر وابسته به انسولین مصرف می شه.

موارد منع مصرف

از قرصای کاپتوپریل نباید موقع دچار شدن به بعضی از بیماریا استفاده کرد و یا با احتیاط بیشتری استفاده بشه. در دوران بارداری, مشکلات عروقی, کلیوی و تنگی آئورت مصرف این دارو منع شده. هم اینکه در مریضایی که به مشکل کار کلیه ها, افزایش پتاسیم خون، آنژیوادم، تنگی شریان کلیه دچار هستن و یا پیوند کلیه انجام دادن، داروی کاپتوپریل باید با احتیاط بیشتری استفاده شه.

مشکلات جانبی

بعد از مصرف این دارو ممکنه عوارضی مثل: سرگیجه، تهوع ,کاهش فشار خون و سردرد رو به وجود بیاره. و همینطور تغییرات صدا، سرفه, نبود حس چشایی از موارد دیگه س. در بعضی موارد هم درد در ناحیه شکم, سو هاضمه,مشکلات کلیه و مشکلات خونی با مصرف این دارو گزارش شده.

روش درست مصرف قرص کاپتوپریل

دارو رو باید به فاصله یه ساعت قبل از غذا بخورین. چون غذا در جذب دارو حدود ۴۰ـ۲۵ درصد اثر کاهنده داره. دارو به دور از نور خورشید, در دمای بیشترین حد ۳۰ درجه سانتیگراد و ظروف مقاوم باید نگهداری شه.

نکاتی که باید بعد از مصرف این دارو رعایت کرد

استراحت کافی و اندازه گرفتن دقیق فشارخون در ۳ ساعت اولیه مصرف دارو صورت میگیره. حتی وقتی احساس بهبودی در وضعیت بدنی خود مشاهده می کنین هم باید مصرف دارو رو ادامه بدین. اینم بگیم که گفته شه قرص کاپتوپریل باید تا آخر عمر استفاده شه، چون به کنترل فشار خون بالا کمک شایان توجهی داره. همزمان با مصرف این دارو، رژیم غذایی رو خصوصا محدودیت در استفاده سدیم رو باید رعایت کرد.

موارد تداخل دارویی

ضد اسیدها و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مثل: آسپیرین و ایندومتاسین ممکنه اثر کاهنده فشار خون کاپتوپریل رو کم کنن؛ بخاطر این باید با فاصله مصرف شن.

مریضایی که با مشکل کارکرد کلیه ها درگیر هستن و یا مریضایی که همزمان تحت درمان داروهای افزایش غلظت سرمی پتاسیم هستن (مانند مدرهای حفظ کننده پتاسیم، مکملهای پتاسیم، یا جایگزینهای نمکی) ممکنه طی مصرف کاپتوپریل دچار افزایش پتاسیم شن. این دارو در افزایش غلظت لیتیم بدن و مسمومیتای به وجود اومده به وسیله اون سهم زیادی داره.

در موارد زیر به دکتر مراجعه کنین

  • احساس گیجی، در روزای اولیه مصرف دارو
  • گلودرد یا تب که از علایم عفونت هستن.
  •  مشکل در تنفس همراه با متورم شدن صورت
  • از دست دادن احساس طعم

مصرف در افراد سالخورده

بیماران پیر به دلیل کاهش کلیرانس کاپتوپریل، باید مقدار کمتری از این دارو رو دریافت کنن. هم اینکه احتمال به وجود اومدن حساسیت به اثرات کاهنده فشار خون این دارو در افراد سن و سال دار بیشتره.

مصرف در کودکان

عده ایی بر این باور هستن که قرص کاپتوپریل واسه مصارف کودکان به درد بخور و بی خطره. اما با در نظر گرفتن نبود اثبات این ادعاها، باید از مصرف افراطی و غیر اصولی اون در کودکان جلوگیری شه.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *