اطلاعات دارویی قرص کابرلین (کابولین) و عوارض جانبی این دارو | اطلاعات دارویی

سلامتی

در این مطلب به موارد مصرف قرص کابرلین، کارکرد اثر اون در درمان بیماریا و هم اینکه مشکلات جانبی این دارو می پردازیم.

موارد مصرف قرص کابرلین

قرص کابرلین واسه درمان ترشح بالای هورمون پرولاکتین که منتهی به بیماریای زیر می شه، تجویز شده تا این بیماریا کنترل و یا حتی درمان گردند.

اطلاعات دارویی قرص کابرلین (کابولین) و مشکلات جانبی این دارو

هایپرپرولاکتینمی

غده هیپوفیز هورمون پرولاکتین رو ترشح می کنه. این هورمون موجب تحریک و تولید شیر مادر بعد از زایمون می شه.  افزایش سطح پرولاکتین در دوران شیردهی و بارداری به طور کامل طبیعیه. اما اگه به دلیل مریضی و یا مصرف بعضی از داروها  سطح این هورمون زیاد شه، باید هر چی سریعتر نسبت به درمان اون دست به کار شد.

در بعضی مواقع به دلیل وجود توموری در غده هیپوفیز که پرولاکتینوما نامیده می شه سطح هورمون پرولاکتین زیاد می شه. معمولا این تومور خوش خیمه و زنان بیشتر از مردان گرفتار این مریضی می شن. با احتمال خیلی کم کودکان و نوجوانان دچار این مریضی می شن. افزایش هورمون پرولاکتین موجب کاهش هورمونای جنسی در زنان و مردان می شه که این موجب نازائی، مشکلات جنسی و قاعدگی می شه.

پارکینسون

در این مریضی سلولای مغزی که دوپامین تولید می کنن، ضعیف شده و شخص دچار بیماریای عصبی، ضعیف شدن در انجام کارا، لرزش عضلات، نبود تعادل، مشکل در حرف زدن و بلع می شه. این مریضی معمولا در سنین ۴۰ تا ۷۰ سالگی اتفاق می افته و فرد رو کم کم ضعیف می کنه.

سندروم پای بی قرار

مریضی پای بی قرار یا آرال اس موجب مشکل در خواب می شه پس شخص گرفتار در پاهای خود احساس مورمور شدن، گزگز، درد، سوزش می کنه و مریض واسه رفع این حالات از روی زور و اینکه دیگه چاره ای نیس پایش رو تکون میده. این علائم بیشتر در ساق پا بروز می کنن. علائم این مریضی به هنگام بی تحرکی و استراحت شدید شدن می شن.

آکرومگالی

در این مریضی اعضای بدن زیادتر از اندازه رشد می کنن. چون ترشح هورمون رشد به وسیله غده هیپوفیز زیاد می شه و با گردش خون این هورمون به اعضای بدن می رسه و این موجب رشد زیاد اونا می شه.

سندروم کوشینگ

در این مریضی ترشح هورمون آدرنوکورتیکوترپیک (ACTH) به وسیله غده هیپوفیز زیاد می شه. این هورمون منتهی به تولید هورمون کورتیزول در غدد فوق کلیه می شه. درنتیجه با افزایش ACTH سطح هورمون کورتیزول هم زیاد می شه و این منتهی به مریضی سندروم کوشینگ می شه. حتی ممکن توموری در عضوی که ACTH رو تولید نمی کنه، ایجاد شه. این تومورها ممکنه در ریه، تیروئید و یا لوزالمعده ایجاد شن. این سندروم موجب افزایش چربی در بین شونه ها و پشت می شه و شخص اندامی بوفالویی پیدا می کنه.

کارکرد اثر کابرلین

قرص کابرلین یه آگونیست گیرنده D2 و D1 دوپامین و از مشتقات ارگوه. این گیرنده های دوپامینی مغز رو تحریک می کنه در نتیجه ترشح پرولاکتین کم میشه.

تداخلات دارویی

قرص کابرلین رو نباید به طور همزمان با داروهای کم کننده فشار خون، آنتاگونیستها دوپامین، قرصای ضدبارداری و داروهای منقبض کننده عروق مصرف کرد.

مشکلات جانبی

مصرف قرص کابرلین ممکنه موجب بروز مشکلات زیر شه.

  • در بخش اعصاب موجب سرگیجه، سردرد، پارستزی، خواب آلودگی، عصبانیت، اضطراب، افسردگی، ضعف و خستگی می شه.
  • در بخش قلب و عروق موجب افت فشار خون، کاهش فشار خون وضعیتی (نبود تغییر وضعیت یهویی)، سنکوپ، طپش قلب و ادم محیطی (ورم اندامای بدن به دلیل تجمع آب در فضای میان بافتا و زیر پوست) می شه.
  • مشکل در دید، خونریزی و گرفتگی بینی و پف کردن چشم ها مخصوصا زیر اونا
  • در دستگاه گوارش موجب سوء هاضمه، درد در شکم، اسهال، بی اشتهایی، نفخ و خشکی دهن می شه.
  • در پوست هم نشونه هایی مثل خارش، جوش و حملات گر گرفتگی ایجاد می شه.
  • بقیه مشکلات: دیسمنوره (درد انقباضی در قسمت پایین شکم که در دوره های قاعدگی اتفاق می افته)، افزایش و یا کاهش وزن، درد در پستانا، افزایش پیدا کردن میل جنسی.

موارد منع مصرف

در صورت داشتن مواردی مثل حساسیت به مشتقات داروی آرگوت، بالا بودن فشار خون در بارداری، قابل کنترل نبودن فشار خون، دوران شیردهی، اکلامپسی (تشنج در زنان به دلیل فشار خون بالا در دوران حاملگی)، مشکلات کبدی و فشار خون بسیار پایین، قرص کابرلین رو مصرف نکنین.

نکته پایانی

  • داروی کابرلین رو با شکم خالی استفاده کنین اما در صورت ایجاد ناراحتیای گوارشی میشه اونو بعد از غذا هم خورد.
  • تجویز، چگونگی مصرف و مقدار دوز اون باید با نظر دکتر انجام بشه.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *