اطلاعات دارویی قرص و شربت تئوفیلین جی و عوارض آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

آسم و بیماریای ریوی می تونن سلامت افراد رو تحت تاثیر بذارن. معمولا واسه درمان این بیماریا داروییایی تجویز می شه که باید درزمان زمان تعیین شده و دوز مشخص مصرف شن. یکی از این داروها، قرص یا شربت تئوفیلین جیه که گشادکننده مجاری هوایی هم حساب می شه.

 داروی تئوفیلین جی باعث شل شدن عضلات جدار دستگاه تنفس شده و با باز کردن اون عبور هوا رو آسون کردن می کنه تا تنفس بهتر انجام شه و از انسداد دستگاه تنفسی جلوگیری شه. این دارو کاربرده های مختلفی در علم پزشکی داره که در این مقاله ضمن معرفی فواید و مشکلات این دارو، شما رو با چگونگی استفاده اونم آشنا میکنیم.

کارکرد اثر تئوفیلین جی

این دارو باعث شل شدن عضلات می شه و حساسیت مرکز تنفسی به CO2 در بصل النخاع رو زیاد می کنه. هم اینکه از خستگی عضلانی هم پیشگیری می کنه. بعد از مصرف این دارو باید علائم حیاتی مریض و بقیه علائم جسمی در نظر گرفته شه.

اطلاعات دارویی قرص و شربت تئوفیلین جی و مشکلات اون

مقدار و چگونگی مصرف

مقدار مصرف شربت یا قرص تئوفیلین جی در افراد جور واجور فرق داره. بیماران ریوی باید هر ۸ ساعت از این دارو استفاده کنن. افراد سیگاری باید هر ۶ ساعت این دارو رو مورد استفاده بذارن. هم اینکه آدمایی که ناراحتی قلبی دارن باید هر ۱۲ ساعت از این دارو استفاده کنن.

مشکلات داروی تئوفیلین جی

ممکنه در اثر مصرف قرص یا شربت تئوفیلین جی عوارضی مانند مشکل خواب, سردرد, بی قراری, ناراحتی دستگاه گوارش, اسهال, حالت تهوع و استفراغ, تشنج, بی نظم شدن ضربان قلب از جمله کنه یا تند شدن اون, حمله قلبی و رفلاکس مری هم بروز کنه. در صورت مشاهده این علائم در فردی که این دارو رو مصرف کرده تلاش کنین اونو به استفراغ مجبور کنین. هم اینکه ذغال فعال هم باید به مریض داده شه. تجویز لیدوکائین هم واسه آریتمی انجام می شه. و از دیازپام واسه جلوگیری از مشکلات وریدی استفاده شه.

پیشنهاد

دوره درمان با قرص یا شربت تئوفیلین جی باید به صورت کامل طی شه و اگه یه وعده مصرف اون فراموش شد حتما به محض یاد بیاری باید مصرف شه مگه اینکه زمان مصرف وعده بعدی نزدیک باشه که در این صورت باید تا وعده مورد نظر صبر کرد. مصرف داروی تئوفیلین جی رو دو برابر نکنین و اونو در فاصله های وقتی مشخص استفاده کنین. اگه نشونه هایی مانند مشکل در کار دستگاه گوارش مشاهده کردین, دارو رو بعد از غذا یا همراه اون بخورین. در صورت مشاهده علائم جدی مسمومیت مصرف دارو رو قطع کرده و به دکتر مراجعه کنین.

مصرف در کودکان و زنان شیرده

مصرف این دارو در نوزادان باید با احتیاط باشه و کودکان نسبت به بزرگسالان به مقدار بیشتری از این دارو نیاز دارن.

مصرف قرص یا شربت تئوفیلین جی در دوران شیر دهی ممنوعه چون این دارو از راه شیر به نوزاد منتقل شده و باعث مشکل خواب نوزاد, بی قراری و گریهای شدید می شه. در مواردی که مادر مجبوره این دارو رو مصرف کنه باید شیر دهی به نوزاد رو قطع شه.

در این مقاله با موارد استفاده و اطلاعات دارویی شربت و قرص تئوفیلین جی آشنا شدید. واسه آشنایی بیشتر با اطلاعات دارویی شکلای جور واجور داروهای متفاوت کلیک کنین.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *