اطلاعات دارویی قرص نیتروکاردین و عوارض این دارو | اطلاعات دارویی

سلامتی

مجله اینترنتی آرگا در این مقاله از بخش سلامت خود در باره اطلاعات دارویی قرص نیتروکاردین و موارد مصرف و مشکلات جانبی این دارو بحث می کنه. نیتروکاردین جز داروهای قلبی عروقی حساب می شه.

اطلاعات دارویی قرص نیتروکاردین و مشکلات این دارو

موارد مصرف نیتروکاردین:

نام علمی قرص نیتروکاردین,  Nitroglycerinه و جز داروهای قلبی عروقی حساب می شه. از این قرص واسه پیشگیری و درمان آنژین صدری زیاد و آنژین صدری طولانی و هم اینکه مشکل بطن چپ استفاده می شه. واسه کنترل فشار خون و کاهش خونریزی, هم در بین عمل جراحی از این دارو تزریق می شه. نیتروکاردین تزریقی رو به عنوان داروی کمکی در درمان مشکل احتقانی قلب در هر ماه انفارکتوس زیاد مصرف می کنن.

کارکرد اثر داروی نیتروکاردین:

این دارو در حدود ۶۰ درصد به پروتئین پیوند می خوره و متوسط عمر اون ۴-۱ دقیقه س. تاثیرگذاری این دارو از راه انفوزین وریدی تقریبا بدون این دست اون دست کردن و از راه زیر زبانی, پس از گذشت نیم ساعته. طول اثر این دارو هم از راه انفوزین وریدی چند دقیقه و در از راه زیر زبانی نیم ساعت تا یه ساعت و از راه پوستی هشت تا بیست و چهار ساعته. این دارو بعد از متابولیزه شدن کامل از راه کلیه ها دفع می شه.

موارد منع مصرف:

داروی نیتروکاردین در شکل تزریقی خود واسه مواردی مثل تامپوناد قلبی و پریکاردیت  constrictive ضربه به سر و خونریزی مغزی نباید استفاده شه.

هشدارهای مصرف این دارو:

 • در صورت کم خونی شدید, خونریزی مغزی, ضربه ای که تازه به سر خورده, گلوکوم, پرکاری تیروئید, سابقه انفارکتوس گذشته قلبی, کاهش حجم خون, فشار پایین در مویرگای ریوی این دارو باید به طور کامل با احتیاط استفاده شه.
 • با مصرف دراز مدت این دارو احتمال داره نیاز مریض به دارو زیاد شه, واسه مطمئن شدن اثر مطلوب دارو باید وضع مریض به طور دقیق پیگیری بشه.
 • اگه لازم باشه, مصرف دارو بعد از تایم مصرف دراز مدت قطع شه باید کم کم اندازه مصرف دارو به خاطر جلوگیری از بروز حمله واجهشی آنژین به وجود اومده به وسیله قطع یهویی دارو صورت بگیره.
 • اگه بعد از مصرف دارو دچار تاری دید و خشکی دهن شدید, مصرف دارو باید قطع شه.

مشکلات جانبی قرص نیتروکاردین:

 • سردرد, بر افروختگی, سرگیجه و کاهش فشار خون

تداخل دارویی:

مصرف همزمان قرص نیتروکاردین با الکل یا مواد شامل الکل و داروهای کاهنده فشار خون, داروهای گشاد کننده عروق, مقداری کاهش فشار خون به همراه داشته باشه.

نکات پیشنهاد ای لازم واسه مصرف نیتروکاردین:

 • قرص معمولی این دارو باید به همراه یه لیوان آب و با معده خالی مصرف شه.
 • در مصرف قرص زیر زبانی تا قبل از حل شدن کامل قرص باید از خوردن و نوشیدن دوری شه.
 • در صورت به کار گیری پماد نیتروکاردین باید در هربار مصرف پوست تمیز و  بدون مو باشه و از ماساژ دادن اون دوری شه.
 • قرص نیتروکاردین رو موقع مصرف نه بجوید و نه خرد کنین.
 • با پیدایش اولین نشانای حمله آنژین باید, فورا نشست و از قرص زیر زبانی استفاده کرد. معمولا اثر این قرصها بعد از گذشته پنج دقیقه نمایان می شه.
 • فراوردهای دیگه این دارو فقط از بروز حمله آنژین پیشگیری می کنن و درد به وجود اومده به وسیله این مشکل رو بر طرف نمی کنن.
 • از در برابر هوا گذاشتن قرصای زیر زبانی این دارو به خاطر جلوگیری از کاهش اثر اونا, دوری بفرمایید.
 • بعد از مصرف این قرص واسه تغییر حالت و ایستادن در هوای گرم به مدت طولانی و فعالیت بدنی سنگین باید احتیاط کرد.
 • سردرد در به کار گیری این دارو طبیعیه و با ادامه دادن درمان کمتر می شه اما اگه سردردها طولانی و شدید بود لازمه به دکتر مراجعه شه.
 • اگه مصرف این دارو رو در زمان مشخص از یاد بردین اگه تا زمان بعدی به کار گیری اون دو تا شش ساعت مونده باشه, باید از استفاده اون تا تایم مقرر بعدی دوری شه.

مقدار مصرف این دارو واسه افراد جور واجور:

قرص نیتروکاردین و یا کپسول اون:

در بزرگسالان به خاطر ضد آنژین صدری ۶/۲ تا ۵/۶ میلی گرم در هر ۱۲ ساعته. در صورت نیاز و تحمل مریض طبق تشخیص دکتر می شه از این دارو هر ۸ ساعت استفاده کرد.

قرص زیر زبانی:

قرص نیتروکاردین زیر زبانی در بزرگسالان به عنوان ضد آنژین صدری سه تا شش میلی گرم, در صورت نیاز به خاطر رفع حملات آنژین هر ۵ دقیقه استفاده می شه.

تزریقی:

در بزرگسالان به خاطر ضد آنژین, کاهنده فشار خون, کاهنده بار قلب, اول با سرعت ۵ mcg/min  انفوزیون می کنن و بعد مقدار مصرف رو با اضافه کردن ۵ mcg/min  هر سه تا پنج دقیقه زیاد می کنن تا نتیجه مطلوب انجام بشه و یا مقدار تزریق این دارو به ۲۰ mcg/min برسه.

پماد و پلاستر:

در بزرگسالان به عنوان ضد آنژین به مقدار پونزده تا سی میلی گرم هر هشت ساعت درزمان روز و هنگام خواب به روی پوست زده می شه و هم اینکه یه پلاستر هر ۲۴ ساعت روی پوست گذاشته می شه.

سرخود و بدون تجویز دکتر از هیچ دارویی مصرف نکنین و دوز دارو رو بدون مشورت دکتر کم و زیاد نفرمایید و هم اینکه پیشنهادای لازم در مصرف و استفاده هر دارویی رو جدی بگیرین.

.

منبع : arga.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *