اطلاعات دارویی قرص نورتریپتیلین و مهمترین تاثیرات مصرف آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

واسه درمان افسردگی یکی از قرصایی که بیشتر به وسیله بیشتر پزشکان تجویز می شه قرص نورتریپتیلینه. این دارو رو میشه واسه ترک سیگار هم استفاده کرد. واسه کسب اطلاعات دارویی قرصای نورتریپتیلین تا آخر همراه ما باشین.

نورتریپتیلین به گروهی از داروها تعلق داره که داروی ضد افسردگی سه دوره ای نامیده می شن. قرص نورتریپتیلین واسه درمان افسردگی تجویز می شه. افسردگی می تونه بعضی وقتا بدون دلیل مشخصی ایجاد شه، یا ممکنه در اثر حوادث طول زندگی مثل مشکلات رابطه ای، از دست دادن عزیز یا مریضی ایجاد شه. آدمایی که افسردگی دارن بطور دائم غمگین هستن و این در انجام دادن کارای روزانه اونا مشکل بوجود میاره.

بنظر میاد قرص نورتریپتیلین با مواد شیمیایی خاص موجود تو ذهن که باعث ایجاد افسردگی می شن ترکیب می شه. قرصای نورتریپتیلین علاوه بر درمان افسردگی واسه درمان نوعای جورواجور ناراحتیای عصبی تجویز می شه. اگه نورتریپتیلین به دلیل ناراحتیای عصبی واسه شما تجویز شده، و سوالاتی در مورد چگونگی درمان اون دارین اونا رو از دکتر خود سوال کنین.

همه اون چیزی که باید در مورد قرص نورتریپتیلین بدونین

اگه شما از قرص نورتریپتیلین واسه درمان افسردگی استفاده می کنین، ممکنه اثرات مستقیم اونو درک نکنین. یک تا دو هفته زمان میبره تا تا اثرات اونو ببینین. ترک نکردن مصرف دارو خیلی با اهمیته. اگه شما احساس افسردگی می کنین، ممکنه افکار ناراحت کننده، افکار آسیب رسوندن به خود یا پایان دادن به زندگی خود رو داشته باشین. اگه این اتفاق افتاد مهمه که دکتر خود رو بدون این دست اون دست کردن در جریان بذارین. چند نوع داروی ضد افسردگی هست که هر کدوم از اونا بطور متفاوت عمل کرده و دارای مشکلات جانبی مختلفه. اگه احساس می کنین قرص نورتریپتیلین واسه شما مناسب نیس بهتره دکتر خود رو در جریان بذارین تا داروی دیگری تجویز کنه.

موارد کاربرد نورتریپتیلین

قرص نورتریپتیلین واسه درمان مشکلات ذهنی و رفتاری مثل افسردگی استفاده میشن. باعث می شه رفتار شما بهتر شه و احساس سلامتی کنین، هم اینکه واسه درمان ناراحتیای عصبی خوبه و استرس و اضطراب شما رو آرامش می بخشه و باعث افزایش سطح انرژی شما می شه. این دارو به داروهای ضد افسردگی دارای سه دوره درمان تعلق داره و باعث متعادل شدن مواد شیمیایی طبیعی تو ذهن می شه. این دارو هم اینکه ممکنه واسه ترک سیگار استفاده بشه.

چگونگی مصرف دارو ضد افسردگی

قبل از شروع دوره درمان بروشور محصول که داخل بسته قرار داره رو بخونین. باعث می شه تا اطلاعات بیشتری در مورد قرص نورتریپتیلین و لیست کاملی از مشکلات جانبی رو بدست بیارین. به کار گیری سه تا چهار دوز دارو تو یه روز رایجه و بعضی وقتا یه دوز فقط در زمان خواب تجویز شه. اول دوز کم تجویز می شه و بعد کم کم وقتی بدن شما به این دارو عادت کرد دوز اونو زیاد می شه. بسیای از مردم یهویی خوردن این قرص همراه با آب رو موثر می دونن. شما می تونین از نورتریپتیلین قبل یا بعد از وعده های غذایی استفاده کنین. اگه مصرف یه دوز رو از یاد بردین به محض اینکه یادتون اومد اونو استفاده کنین، اگه به زمان مصرف دوز بعدی شما نزدیک بود از دوز فراموش شده صرف نظر کرده و دوز بعدی رو استفاده کنین.

اندازه دوز عادی مصرفی

افراد بالغ ۲۵ تا ۱۵۰ میلی گرم در روز در دوزای جداگونه یا بطور متوالی، بعضی وقتا ممکنه یه دوز در روز تجویز شه. واسه سالمندان ۱۰ تا ۷۵ میلی گرم در روز در وعده های جداگونه یا یه دوز کلی تو یه روز و افراد بین ۱۳ تا ۱۸ سال ۳۰ تا ۵۰ میلی گرم در روز، در ۳ تا ۴ وعده یا یه دوز کلی تو یه روز.

مشکلات جانبی

 • تاری دید، درد چشم یا ورم اون، دیدن هاله و نور، دید تونلی
 • حرکات غیر عادی در چشم، زبون، فک یا گردن
 • احساس سرگیجه
 • درد قفسه سینه جدید یا بدتر شدن درد اون
 • بی حسی یا ضعف یهویی، مشکلات بینایی، گفتار یا نبود تعادل
 • تب، گلو درد، کبودی، خون ریزی غیر عادی( بینی، دهن، واژن یا رحم)، لکه های بنفش یا قرمز مشخص در زیر پوست
 • درد بالای شکم، از دست دادن اشتها، زردی
 • ادرار دردناک یا مشکل در ادرار
 • سطوح بالای سروتنین و تحریک بدن، توهم، ضربان سریع قلب، رفلاکس معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و ضعف

واکنشای دارویی

مصرف قرص نورتریپتیلین همراه با داروهای خواب آور ممکنه مشکلات جانبی به همراه داشته باشه. اگه از قرصای خواب آور، داروهای ضد درد، آرامش دهنده عضلانی، داروی واسه اضطراب، افسردگی یا سرگیجه استفاده می کنین قبل از شروع مصرف نورتریپتیلین با دکتر خود مشورت کنین. اگه از داروهای ضد افسردگی SSRI مثل سیتاپلورام، اسیتالوپرام، فلوکیستین، فلووکسامین یا سرترالین در پنج هفته گذشته استفاده کزده اید قبل از مصرف نورتریپتیلین با دکتر مشورت کنین. داروهای زیادی ممکنه با نورتریپتیلین عکس العمل پیدا کنن قبل از مصرف اون لیست کاملی از داروهایی که استفاده می کنین رو در اختیار دکتر خود بذارین.

احتیاط در مصرف دارو

قبل از مصرف هر گونه دارو بهتزه سابقه پزشکی خود رو با دکتر خود در میان بذارین. در صورت گرفتار بودن به بیماریای زیر بهتره در مصرف قرص نورتریپتیلین احتیاط کنین.

 • ناراحتی قلبی، حمله قلبی، سکته یا سرگیجه
 • سابقه خانودگی مرگ یهویی در اثر مشکل در ضربان قلب
 • مشکل دو قطبی
 • اسکیزوفرنی یا دیگه بیمایای ذهنی
 • ناراحتی کبد
 • مشکل تیروئید
 • دیابت
 • مشکلات ادراری

همونطور که گفتیم قرص نورتریپیتیلین بیشتر واسه درمان مریضی افسردگی و هم اینکه بیماریای عصبی استفاده میشن. اما بهتره قبل از مصرف اون حتما با دکتر خود مشورت کنین تا از مشکلات جانبی اون جلوگیری کنین. در صورت تمایل واسه به دست آوردن جزییات بیشتر در مورد موارد مصرف دیگه داروها می تونین به بخش اطلاعات دارویی مراجعه کنین.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *