اطلاعات دارویی قرص لتروزول و آنچه باید درباره آن بدانید | اطلاعات دارویی

سلامتی

ناباروری در زن و شوهر دلایل متفاوتی داره. امروزه با در نظر گرفتن گسترش علم پزشکی بیشتر این ناباروریا قابل درمانه. یکی از این درمانا قرص لتروزوله که واسه مشکل نازایی زنان تجویز می شه و در بیشتر موارد بارداری رو به دنبال داره. در این مقاله درباره موارد تجویز این دارو و چگونگی درست مصرف اون صحبت می کنیم.

قرص لتروزول، دارویی خوراکیه که واسه ناباروری تجویز می شه. زنائی که با مصرف قرص کلومیفن نتونستن باردار شن از این دارو استفاده می کنن. بعضی از کارشناسان لتروزول رو به عنوان اولین روش درمان ناباروری تجویز می کنن. هم اینکه از این دارو واسه درمان سرطان سینه هم استفاده می شه. این دارو معمولا به شکل ۲.۵ میلی گرمی هست.

اطلاعات دارویی قرص لتروزول و چیزی که باید درباره اون بدونین

موارد تجویز قرص لتروزول

درمان ناباروری

همونطور که در اول ذکر شد از داروی لتروزول به عنوان روشی موثر واسه درمان ناباروری استفاده میشن. جالبه بدونین که مصرف این دارو و دوز اون باید زیر نظر دکتر انجام شه. معمولا به مدت پنج روز از این قرص واسه درمان ناباروری استفاده می شه. عده ایی از پزشکان دوره مصرف ۴ تا ۷ روز رو تجویز می کنن و یه سریای دیگه بین ۵ تا ۹ روز. کلا آخر دوره مصرف این قرص ۱۰ روزه که درزمان اون نتیجه مثبت بدست میاد. مقدار مصرف قرص لتروزول حدود سه عدد درزمان روزه و پیشنهاد می شه در مدت مصرف این قرص حتما آمیزش انجام شه. در مدت مصرف این دارو آزمایش خون و سونوگرافی گرفته می شه تا اندازه تحریک تخمدانها مشخص شه.

درمان پیش سرطان

بعضی از داروهایی که واسه درمان ناباروری مصرف می شن, سطح استروژن رو در بدن بالا برده که باعث روند رو به رشد تومورهای سرطانی می شه. جالبه بدونین که قرص لتروزول سطح استروژن رو افزایش نمی ده ولی باعث تحریک تخمدان می شه.

در دوره یائسگی ترشح هورمونهای زنونه در بیشترین سطح ترشح قرار دارن و احتمال بروز سرطان پستون در اونا زیاده, لتروزول یکی از داورهای موثره که می تونه سطح هورمونها در بدن زنان رو در این دوره کم کنه. به خاطر همین به اون داروی پیش سرطان هم می گن.

هم اینکه باید تاکید شه که این دارو واسه درمان بیماریای تخمدان, درمان ناباروری در مردان و بسته بودن لوله فالوپ به کار نمی ره. بعضی وقتا از این قرص واسه آرامش درد لگن استفاده می شه که در این مورد دارو به مدت چندین ماه استفاده میشن.

مشکلات داروی لتروزول

مصرف قرص لتروزول باعث کاهش ترشح هورمون استروژن می شه که همین امر ممکنه باعث بروز بعضی مشکلات جانبی  مانند: احساس خستگی، سرگیجه، سر درد، مشکلات بینایی مثل تاری دید، تعریق زیاد بدن به خصوص در شب، مشکلات گوارشی مثل نفخ شکمی و معده درد، گر گرفتگی، مشکلات خواب، درد قفسه سینه، لکه بینی غیر طبیعی که در مواردی ممکنه شدت پیدا کنه و هم اینکه خونریزی شدید قاعدگی، از مشکلات جانبی این داروئه. در صورت مشاهده هر کدوم از این علائم دکتر متخصص رو در جریان بذارین.

دو قلویی زایی

عموما داروهایی که واسه درمان ناباروری تجویز و مصرف می شن احتمال دو قلویی زایی یا چند قلویی رو زیاد می کنه. طی تحقیقاتی مشخص شد که حدود ۲ تا ۴ درصد از زنائی که واسه درمان ناباروری از قرص لتروزول استفاده کرده بودن, صاحب فرزندان دو قلو شدن.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *