اطلاعات دارویی قرص فیفول (قرص آهن ) و دانستنی های مهم آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

قرص فیفول یا همون قرص آهن بیشتر واسه درمان کم خونی و جلوگیری از اون تجویز می شه. کم خونی بیماریه که در اون اندازه گلبولای قرمز و یا هموگلوبین در خون کمه. مریضی کم خونی شکلای جور واجور و دلیلای مختلفی داره.

سه گروه شایع مریضی کم خونی شامل: ازبین رفتن سلولای خونی (همولیز), کاهش تولید سلولای خونی, از دست رفتن حجم خیلی از خون.  قرص فیفول در نوع کپسول خوراکی هست. این کپسول از دو قسمت سبز و شفاف تشکیل شده. در این مقاله به طور مفصل درباره چگونگی مصرف این دارو و علائم کم خونی صحبت می کنیم.

موارد مصرف قرص فیفول

موارد تجویز قرص فیفول واسه رفع کم خونی, فقر آهن و کمبود اسید فولیک بدنه. این دارو به عنوان مکمل غذایی استفاده می شه. هر کپسول فیفول دارای ۱۵۰ میلی گرم سولفات آهن و مقدار ناچیزی فولیک اسیده. این دارو جزو داروهای ویتامینه حساب می شه. واسه جذب بهتر قرص آهن باید اونو با معده خالی خورد. در این حالت بدن بیشترین آمادگی رو واسه جذب آهن داره.

اطلاعات دارویی قرص فیفول (قرص آهن ) و دانستنیای مهم اون

موارد منع مصرف

زنان باردار خصوصا در سه ماه اول بارداری نمی تونن از قرص فیفول استفاده کنن. در دوران بارداری اندازه آهن و اسید فولیک بدن زیاد میشه که با مصرف این دارو باعث بروز مسمویت و حساسیت دارویی می شه.

مشکلات قرص آهن

زیاده روی در خوردن قرص های آهن یا قرص فیفول می تونه باعث بوجود اومدن مشکلات گوارشی مانند یبوست شه. واسه رفع این مشکل می تونین از آب آلو استفاده کنین که واسه تقویت سیستم گوارشی موثره. هم اینکه ممکنه مصرف زیاد آهن باعث حالت تهوع و اسهال شه بخاطر این واسه جلوگیری از این مشکلات پیشنهاد می شه که قبل از خواب داروی فیفول مصرف شه.

علائم کم خونی

کم خونی با نشونه هایی مانند رنگ پریدگی پوست, تنگی نفس, سر درد, بی حسی اندامای بدن, سرد شدن دست و پا, احساس درد در ناحیه قفسه سینه, ضعف و بی حالی, سرگیجه و ضربان بی نظم قلب از شایعترین علائم هستن ظاهر میشه. جالبه بدونین با شدت پیدا کردن مریضی, علائم هم شدت پیدا می کنه.

پیشنهاد

دختران مخصوصا در سنین بلوغ باید آهن خونشون به طور کامل تضمین شه. بخشی از این آهن از راه رژیم غذایی مانند گوشت, سبزیجات و حبوبات تامین می شه. در کنار این مواد می تونن از قرص آهن هم استفاده کنن و واسه جذب بیشتر اون بهتره که همراه ویتامین ث مصرف شه.

هم اینکه در کنار سالاد و سبزیجات می تونین از آبلیمو که پر از ویتامین ثه هم استفاده کنین.

از دیگر مواد غذایی که پر از آهنه و خوردن اون پیشنهاد می شه میشه به تخم مرغ,  گوجه فرنگی و فلفل دلمه ایی اشاره کرد. پیشنهاد می شه که همراه این خوراکی حتما ویتامین ث هم مصرف شه.

شرایط نگهداری

این دارو باید در محیط خشک و خنک و دور از تابش مستقیم آفتاب نگه داری شه. دمای مناسب واسه نگه داری قرص فیفول زیر ۲۵ درجه س. بعد از مصرف درب قوطی رو به طور کامل ببندین تا از نفوذ هوا جلوگیری شه.

کم خونی بارداری

در آخر این مطلب به کم خونی و علائم اون می پردازیم. کم خونی در زنان باردار شایعه به خاطر همین این کم خونی ممکنه بعضی وقتا واسه جنین خطرساز شه. با به کار گیری آزمایشای مختلفی میشه کم خونی رو تشخیص داد. آزمایش هماتوکریت می تونه اندازه گلبولهای قرمز رو در پلاسما محاسبه کنه. آزمایش هموگلوبین وزن هموگلوبین موجود در خون رو محاسبه می کنه. جالبه بدونین که در سه ماه دوم و سوم بارداری اندازه کم خونی زنان باردار کم می شه با این حال دوباره این آزمایشات انجام می شه.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *