اطلاعات دارویی قرص فلووکسامین و عوارض جانبی مصرف آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

قرص فلووکسامین از جمله داروهای ضد افسردگی هستش که در درمان ترس و وسواس فکری هم کاربرد داره. گفته شده که حالت تهوع و اسهال از مشکلات مصرف این قرصه.

قرص فلووکسامین بین داروهای ضد افسردگی حساب می شه که به وسیله روان پزشکان تجویز می شه. در جامعه پر تنش امروزی بعضیا نا گزیر به مصرف داروهای این چنینی هستن.

قرص فلووکسامین چه نوع داروییه و موارد مصرف اون چیه؟

فلووکسامین یه قرص ضد افسردگی از خونواده کنترل کننده های باز جذب سروتونینه که بیشتر جهت درمان مشکل وسواسی اجباری استفاده میشن. این قرص اولین دارو مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا در درمان مشکل وسواسی جبری کودکانه. از این قرص در درمان افسردگی، مشکل وسواس جبری، مشکل ترس، فوبیای اجتماعی و مشکل استرس پس از حادثه هم استفاده می شه.

اشکال دارویی فلووکسامین:

اطلاعات دارویی قرص فلووکسامین و مشکلات جانبی مصرف اون

مشکلات جانبی فلووکسامین:

از عارضه های جانبی قرص فلووکسامین میشه به تهوع، سوء هاضمه، یبوست، اسهال، اضطراب، پریشونی، بی قراری، فراموشی، احساس لرزش و خشکی دهن اشاره کرد.

تداخلات دارویی فلووکسامین:

داروی فلووکسامین رو به همراه دیگه داروهای ضد افسردگی، داروهای اعصاب، لیتیوم، تریپتوفان، دیلتیازم، بامازپین، کلوزاپین، متادون، پروپرانولول و دیازپام به طور همزمان مصرف نکنین.

مقدار و چگونگی مصرف داروی فلووکسامین:

چون این دارو روی دستگاه عصبی تاثیر میذاره مصرف اون باید دائم و تحت نظر دکتر انجام بگیره. و اندازه مصرفی این قرص هم باید از سمت دکتر تعیین شه.

هرچند ممکنه در چند هفته اول احساس بهبود در شما ظاهر نشه اما مصرف دارو رو قطع نکنین و طبق دستور دکتر به طور منظم دارو رو مصرف کنین.

اگه این دارو رو یه عدد روزانه واسه شما تجویز کردن، شما می تونین در هر ساعتی که راحت تر هستین این قرص رو بخورین اما باید واسه تموم روزا یه ساعت مشخص مشخص کنین و هر روز در همون ساعت دارو رو استفاده کنین.  اما معمولا مصرف این دارو واسه بیماران موقع عصر مناسب تره.

اگه یه وعده مصرف دارو رو از یاد بردین به محض یادآوری دارو رو استفاده کنین مگه اینکه زمان مصرف وعده بعدی شده باشه.

از قطع یه باره و سر خود دارو دوری کنین چون عوارضی مثل تشنج رو می تونه واسه فرد مریض به همراه داشته باشه. این دارو باید کم کم و تحت نظر دکتر قطع شه.

پیشنهادای مصرفی فلووکسامین:

شاید در شروع مصرف دارو افکار ناراحت کننده شما بیشتر از قبل شه، اما جای هیچ گونه نگرانی نیس چون این افکار به خاطر شروع دارو و تاثیر اون هستش و کم کم برطرف می شه.

در زمان مصرف این دارو از مصرف الکل دوری کنین چون مشکلات جانبی این دارو رو شدید شدن می کنه.

اشخاصی که گرفتار به دیابت هستن در مصرف این دارو باید بدونن که کنترل سطح قند خون روزانه از اهمیت بالایی برخورداره چون مصرف این دارو سطح قند خون رو تغییر میده.

مصرف داروهای ضعیف کردن کننده اعصاب و کاربامازپین با قرص فلووکسامین نیازمند بررسی و تنظیم دوز مناسب از سمت پزشکه.

اگه بعد از مصرف این دارو احساس خواب آلودگی، خستگی و ضعف کردین از انجام کارایی مثل رانندگی که نیازمند هوشیاری و دقت فراوانه، دوری کنین.

اگه بعد از مصرف این دارو دچار مشکل در خواب، تعرق بیشتر از اندازه، کاهش اشتها، تغییر وزن یهویی، درد، احساس گز گز در انگشتان، مشکلات جنسی، زنگ زدن گوش، ضربان بی نظم، آبریزش و خارش بینی که ادامه دار باشه، گشتید حتما با دکتر خود تماس بگیرین و این علایم رو با اون در میان بذارین.

اگه قصد باردار شدن دارین، باردارین و یا به کودک خود شیر می دید، قبل از شروع مصرف این قرص این موارد رو به دکتر خود اطلاع بدین.

در مصرف قرص فلووکسامین به اطلاعات دارویی گفته شده در این مقاله که در بخش سلامت مجله آرگا درج شده، دقت کنین. از همراهی شما سپاسگزاریم.

.

منبع : آرگا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *