اطلاعات دارویی قرص سی لاکس و عوارض جانبی مصرف آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

قرص سی لاکس درمانی کوتاه مدت واسه افراد گرفتار به یبوسته. در این مقاله با تموم اطلاعات دارویی این قرص و هم اینکه مشکلات جانبی به وجود اومده به وسیله مصرف اون آشنا میشین.

قرص سی لاکس به عنوان یه نوع قرص واسه درمان یبوست های به وجود اومده به وسیله ضعف اعمال روده بزرگ مصرف می شه. این قرص با کمک به تخلیه روده از تنبلی اون جلوگیری می کنه. همونطور که میدونید هر نوع دارویی علاوه بر کاربرده ها و فوایدی که واسه بدن دارن دارای مشکلات جانبی هم هستن. در این مقاله به بررسی تموم اطلاعات دارویی قرصای سی لاکس و مشکلات اون می پردازیم.

سی لاکس یه نوع داروی عادی و شناخته شده واسه درمان یبوسته. مواد تشکیل دهنده یه عدد قرص سی لاکس شامل ۶۰۰ میلی گرم برگ سنا و ۱۰۰ میلی گرم دانه گشنیز هستش. روغن فرار سنا موجود در این قرص به دلیل داشتن اثرات آنتی اسپاسمودیک که داره از درد شکمی هم جلوگیری می کنه.

بررسی اطلاعات دارویی قرص سی لاکس

این قرص مثل قرص بیزاکودیل در درمان یبوست استفاده میشن. اما نوع مصرف ان فرق داره. با در نظر گرفتن این که اثرات سنا در قرصای سی لاکس ۸ تا ۱۰ ساعت پس از مصرف اون ظاهر می شه، از این رو بهتره این قرص قبل از خواب مصرف شه. مریض باید روزی دست کم ۶ تا ۸ لیوان آب واسه کمک به دفع آروم مدفوع و هم اینکه جلوگیری از کاهش آب بدن استفاده کنه. این به ذلیل خروج زیاد آب یا مدفوع مهمه.

مقذار مصرف سی لاکس

همه داروا براساس گفته دکتر باید مصرف شن، اما اندازه مصرف قرص سی لاکس معمولا ۱ تا ۲ قرص در روز و قبل از خوابه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف سی لاکس واسه کودکان فقط باید براساس گفته دکتر مصرف شه.

موارد منع مصرف سی لاکس

این قرص واسه بیماران گرفتار به خون ریزی رکدوم با دلیل نا مشخص، دردای شکمی نامعلوم، تنگی و انسداد روده، آپاندیس و بیماریای التهاب روده نباید مصرف شه. استفاده دراز مدت سی لاکس موجب وابستگی به اون می شه به خاطر همین از مصرف دراز مدت اون دوری کنین. مصرف این قرص واسه یبوست در بارداری و دوران شیردهی به دلیل احتمال ترشح مشتقات آنتراکینون در شیر مادر، پیشنهاد نمی شه.

مشکلات جانبی داروی سی لاکس

همونجوریکه همه می دونن مصرف همه داروا مشکلات جانبی رو هم به دنبال دارن. موارد زیر مشکلات جانبی سی لاکس هستن، اما به دلیل گیاهی بودن این قرص، مشکلات جانبی جدی و زیادی نداره. اگه این موارد در بدن شما زیاد شد به دکتر مراجعه کنین.

  • مصرف دوزای بالا و دراز مدت این قرص می تونه موجب اسهال و از دست دادن آب و هم اینکه موجب از بین رفتن کارایی روده ها می شه.
  • مصرف سنا موجب درد در قسمت شکم می شه، اما در داروی سی لاکس به دلیل داشتن اسانس زیره احتمال ایجاد این آسیب کمه.
  • آدمایی که به مدت طولانی از این قرص استفاده می کنن، پیگمانتاسیون مخاط روده در اونا دیده شده، البته این نکته می تونیم بگیم که ۴ تا ۱۵ ماه بعد از قطع مصرف این دارو این آسیب از بین میره.

تداخل دارویی سی لاکس

  • نیفیدیپین و ایندومتاسین می تونن اثر درمانی سنا رو کم کنن.
  • قرص سی لاکس به دلیل افزایش پی اچ و تغییر رنگ ادرار ممکنه با آزمایشات تشخیصی تداخل کنه.
  • فراوردهای شامل سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند آدرنوکورتیکوستروئیدها، مدرهای تیازیدی، گلیکوزیدهای قلبی، ریشه شیرین بیان و داروای آنتی آریتمی تداخل اثر داشته باشن و ممکنه مشکلات عصبی و قلبی و هم اینکه عضلانی بسازه.
  • سنا موجود در داروی سی لاکس مانع از جذب استروژن می شه و سطح سرمی اونو پایین می آورد.

سی لاکس درمانی کوتاه مدت واسه افراد گرفتار به یبوسته. در این مقاله با قرص سی لاکس و تموم اطلاعات دارویی و هم اینکه مشکلات جانبی اون آشنا شدید. پیشنهاد می کنیم واسه داشتن اطلاعات در مورد داروای دیگه به بخش اطلاعات دارویی مراجعه کنین.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *