اطلاعات دارویی قرص سیتالوپرام و عوارض آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

سیتالوپرام یکی از داروهای درمانی بیماریای روانیه. این دارو بیشتر جهت درمان مریضی افسردگی تجویز می شه. با اینکه قرص سیتالوپرام واسه درمان افسردگی موثره با این حال مصرف اون بدون تجویز دکتر خطرناکه.

قرص سیتالوپرام یکی از داروهای درمانی افسردگیه. این قرص ممکنه سطح انرژی و افکار مثبت رو بهتر کنه. سیتالوپرام به عنوان یه کنترل کننده های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRI) شناخته شده. در این مطلب با اطلاعات دارویی قرص سیتالوپرام و مهمترین و شایع ترین مشکلات جانبی اون آشنا میشیم.

اطلاعات دارویی قرص سیتالوپرام

قرص سیتالوپرام از راه کمک به برگردوندن تعادل یه ماده طبیعی خاصی به نام در مغز عمل می کنه. علاوه بر درمان افسردگی, این دارو جهت درمان بقیه بیماریای روانی مانند مشکل وسواسی- اجباریاستفاده می شه. هم اینکه واسه آرامش و بهبود گرگرفتگی در طول یائسگی ممکنه قرص سیتالوپرام تجویز شه.

این دارو معمولا یه بار در روز (روز یا شب) به همراه یا بدون غذا تجویز می شه. دوز این دارو با در نظر گرفتن وضعیت سلامتی فرد, جواب به درمان, سن, تستای آزمایشگاهی و دیگه داروهایی که فرد ممکنه استفاده کنه, بستگی داره. بیشترین حد دوز مصرفی سیتالوپرام ۴۰ میلی گرم در روزه.

به خاطر کاهش مشکلات جانبی به وجود اومده به وسیله مصرف قرص سیتالوپرام, پزشکان درمان مریضی رو اول با دوز پایین شروع می کنن و کم کم با در نظر گرفتن جواب بدن به دارو, ممکنه دوز دارو زیاد شه. به خاطر کارکرد بهتر دارو پیشنهاد می شه سیتالوپرام برابر با تجویز دکتر مصرف شه. اگه این دارو به طور منظم و براساس گفته دکتر مصرف شه, اثر بهتری در درمان مریضی داره.

در طول مصرف سیتالوپرام, اونقدر که علائم مریضی بهتر شد پیشنهاد می شه مصرف این دارو تا وقتی که دکتر تعیین کرده, ادامه داشته باشه. چون که بعضی از شرایط مریضی در صورت قطع یهویی این دارو ممکنه بدتر شه. هم اینکه در صورت قطع یهویی این دارو ممکنه نشونه هایی مثل نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، مشکلات خواب و احساساتی مثل برق گرفتگی در فرد بروز کنه. در صورت نیاز به قطع این دارو, دکتر اول دوز این دارو رو کم می کنه و کم کم مبادرت به قطع دارو می کنه. به خاطر همین در صورت مصرف دیگه داروها, پیشنهاد می شه قبل از مصرف سیتالوپرام, دکتر رو از مصرف اون داروها باخبر کنین.

مشکلات جانبی قرص سیتالوپرام

تهوعاز دست دادن اشتها، خستگیتعریق، تاری دید و خمیازه کشیدن از جمله مشکلات جانبی این دارو هستن. اگه هر کدوم از این اثرات باقی یا بدتر شه, باید به دکتر اطلاع داده شه. هم اینکه این دارو ممکنه موجب افزایش سروتونین در بدن شده و با احتمال خیلی کم منتهی به مریضی جدی و خطرناکی به نام سندروم سروتونین شه. احتمال ایجاد این مسئله به خصوص در مواردی که فرد علاوه بر مصرف قرص سیتالوپرام از داروی دیگری شامل سیتالوپرام استفاده می کنه, زیاد می شه.

یکی از مشکلات نادر این دارو, آلرژی جدیه. این مشکلات دارای نشونه هایی مثل ایجاد جوش, خارش و تورم (/ زبون / گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی است. در صورت مشاهده این علائم هم باید خیلی سریع به دکتر مراجعه شه.

مشکلات جدی سیتالوپرام

مصرف سیتالوپرام در بعضی از افراد ممکنه موجب بروز مشکلات جدی شه. این مشکلات یعنی: تکون دادن (لرزشکاهش بهره در رابطه جنسی, تغییر در توان جنسی، بروز کبودی / خونریزی. در صورت مشاهده هر کدوم از این علائم باید خیلی سریع به دکتر مراجعه شه. مصرف این دارو در مردان با احتمال خیلی کم دلیل نعوظ دردناک یا دراز مدت می شه. در این صورت پیشنهاد می شه خیلی سریع به دکتر مراجعه کرده تا از خطرات دائمی جلوگیری شه.

مشکلات خطرناک قرص سیتالوپرام

علاوه بر مشکلات بیان شده, در صورت مشاهده نشونه هایی مانند غش, سریع و بی نظم شدن ضربان قلب, تیره شدن رنگ مدفوع, استفراغ تیره رنگ, تشنج, درد/ تورم و قرمزی چشم, تغییرات بینایی مانند دیدن رنگین کمون در دور و بر چراغ در شب پیشنهاد می شه خیلی سریع به دکتر مراجعه شه.

با در نظر گرفتن مطالب بیان شده, با اینکه قرص سیتالوپرام در درمان خیلی از بیماریای روانی موثره با این حال توجه به مشکلات اون نشون دهنده اون هستش که بدون نظر دکتر نباید این دارو مصرف شه. چون که مصرف نادرست اون سلامتی فرد رو به خطر میندازه و در وقتی موجب شدید شدن مریضی می شه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *