اطلاعات دارویی قرص ایزوپرین و مصرف آن در بارداری | اطلاعات دارویی

سلامتی

مصرف قرص ایزوپرین در زنان باردار معمولا تا هفته ۳۴ بارداری ادامه داره و موارد تجویز اون واسه زنانیه که دچار انقباضات رحمی می شن. زایمون زودرس علاوه بر خطراتی که واسه زنان باردار داره ممکنه باعث سقط جنین شه. در مواردی هم ممکنه رشد جنین کامل نبوده و بعد از به دنیا اومدن باعث بروز مشکلات جسمی زیاد شه.

اطلاعات دارویی قرص ایزوپرین و مصرف اون در بارداری

مقدار مصرف قرص ایزوپرین

همونطور که گفته شد مهمترین مورد مصرف این دارو جلوگیری از انقباضات رحمی و زایمون زودرسه. تشخیص و تجویز این دارو باید با نظر و صلاح دید دکتر انجام بشه و مدت زمان مصرف اونم با نظر پزشکه. معمولا مقدار مصرف این دارو در حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم  بوده و سه الی چهار مرتبه درزمان روز باید استفاده بشه.

مشکلات جانبی

مصرف این دارو ممکنه باعث بروز عوارضی واسه زنان باردار شه. مهمترین آسیب گزارش شده از مصرف قرص ایزوپرین, طپش قلب است. اگه بعد از مصرف این دارو فرد دچار طپش شدید قلب شد باید مصرف دارو رو قطع کرده و خیلی سریع به دکتر مراجعه کنه.

مصرف داروی ایزوپرین ممکنه باعث بروز مشکلات گوارشی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون شه. نفخ، یبوست، دل درد و یا اسهال ممکنه در اثر مصرف این دارو به جود آید که در صورت بروز مشکلات گفته شده مصرف دارو رو قطع کرده و به یه مرکز اورژانس مراجعه کنین.

در صورت مشاهده عوارضی مانند درد در ناحیه قفسه سینه، خارش پوست و بقیه حساسیتای پوستی، کم شدن اندازه فشار خون، بالا رفتن شدید ضربان قلب و سرگیجه فرد رو باید خیلی سریع به یه مرکز اورژانس انتقال داد و در مورد ادامه مصرف دارو باید نظر دکتر رو جویا شد.

همونطور که گفته شد مصرف قرص ایزوپرین ممکنه باعث بروز سرگیجه شه که واسه کاهش خطرات سرگیجه زنان باردار باید مراقبتای خاص ایی داشته باشن. هنگام تغییر حالت بدن از حالت نشسته به وایس تاده باید با احتیاط عمل کرده و از عصا هم استفاده کنن.

پیشنهادای مهم

از مصرف این دارو واسه بقیه موارد و ناراحتیای جسمی دوری کنین. هم اینکه از مصرف خودسرانه و بدون نسخه دکتر هم باید دوری شه. دوز و مقدار مصرف دارو باید با نظر دکتر باشه و از بالا بردن اندازه دوز مصرف دارو دوری کنین. در صورت داشتن سابقه هر گونه مریضی یا سابقه حساسیت به بقیه داروها دکتر رو در جریان بذارین.

بالا بودن سن دلیل بالا رفتن افزایش دمای بدن می شه که در این شرایط هم باید در مورد مصرف ایزوپرین احتیاط کرد چون ممکنه باعث مشکلات ناخوشایند شه.

اگه یه نوبت مصرف دارو رو از یاد بردین بدون این دست اون دست کردن بعد از یادآوری اونو استفاده کنین. اگه تا نوبت بعدی مصرف دارو زمان کمی مونده بود صبر کنین و در همون زمان تعیین شده دارو رو استفاده کنین و از دو برابر کردن مقدار اون دوری کنین.

واسه جلوگیری از بروز مشکلات جانبی مربوط که دستگاه گوارش پیشنهاد می شه که قرص ایزوپرین رو همراه با شیر، غذا و یا داروهای آنتاسید استفاده کنین تا احتمال بروز عوارضی مانند تهوع و یا مشکلات گوارشی کم بشه.

از استعامل دخانیات همراه با مصرف این دارو دوری کنین چون باعث شدید شدن مشکلات این دارو شده و ممکنه باعث بروز خطراتی هم شه.

از قطع خودسرانه این دارو دوری کنین. زمان و مقدار مصرف این دارو حتما باید با نظر دکتر باشه و قطع زودتر دارو ممکنه باعث بروز مشکلاتی شن.

زنان بارداری که از داروی ایزوپرین واسه پیشگیری از زایمون زودرس استفاده می کنن باید انقباضات رحم رو کنترل کنن. در صورت مشاهده انقباضات رحمی بعد از مصرف این دارو حتما دکتر رو در جریان بذارین.

موارد احتیاط

مصرف قرصای ایزوپرین در آدمایی که بیماریای پرکاری تیروئید، دیابت، بیماریای قلبی، مسمومیت بارداری، مشکلات ریوی، عفونت دستگاه تنفسی و یا خونریزی دارن ممکنه باعث شدید شدن این بیماریا شه.

در طول مدت مصرف این دارو باید فشار خون مخصوصا در زنان باردار کنترل شه. هم اینکه اندازه قند خون، غلظت خون، فعالیت رحم و ضربان قلب باید کنترل شه.

شرایط نگهداری

داروی ایزوپرین رو دور از دم دست کودکان نگهداری کنین. دارو رو در بسته بندی مخصوص خودش نگهداری و از مصرف داروهای تاریخ مصرف گذشته دوری شه.

از قرار دادن قرص ایزوپرین در برابر تابش مستقیم آفتاب و گرما دوری کنین و اونو در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنین.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *