اطلاعات دارویی شربت و قرص ریسپریدون | اطلاعات دارویی

دسته‌بندی نشده

داروی ریسپریدون یه نوع داروی ضدجنون حساب می شه. این دارو موجب ایجاد تغییراتی در اندازه مواد شیمیایی موجود در مغز می شه. این دارو واسه درمان مشکلات زیاد و یا حالات طولانی روانی مثل اسکیزوفرنی و علایم مشکلات دو قطبی مانند افسردگی و عاشقی مصرف می شه. از شربت و قرص ریسپریدون هم اینکه واسه درمان و کاهش تحریک پذیری بیشتر از اندازه کودکان بیش فعال به کار میره. نشونه های مثبت مثل توهم زایی، مشکل فکر و نشونه های منفی مثل تنهایی، ناراحتیای احساسی و عاطفی رو برطرف می گردونه.

چیزی که باید درباره قرص و شربت ریسپریدون بدونین:

موارد مصرف:

 • نابود کردن افکار غیر طبیعهی و مریض گونه
 • برطرف کننده افکار وسواسی
 • درمان علایم منفی روانپریشی
 • اصلاح باورهای غلط دلیل آوردن ناپذیر
 • درمان کودکان شش تا هفده ساله در خود فرو رفته که در ایجاد رابطه با بقیه ضعیف هستن
 • درمان حالات سرخوشی دو قطبی
 • درمان مشکلات کودکان و بیش فعالی

  اطلاعات دارویی شربت و قرص ریسپریدون

مقدار مصرف:

 • در درمان کوتاه مدت اسکیزوفرنی به مدت شش تا هشت هفته، در بزرگسالان یه میلی گرم ریسپریدون دوبار در روز از راه خوراکی، در روز دوم و سوم، یه میلی گرم دوبار در روز دوز رو زیاد کرده تا به سه میلی گرم دوبار در روز برسه، یا یه میلی گرم در روز اول تجویز شده، دوز رو به دو میلی گرم یه بار در روز در روز دوم و چهار میلی گرم یه بار در روز در روز سوم زیاد کنین. قبل از هرگونه کاهش دوز بیشتر یه هفته صبر کنین. تنظیم دوز به اندازه یک تا دو میلی گرم انجام بشه. دوزهای بالاتر از شش میلی گرم اثر بیشتری نداشته و مشکلات اکستراپیرامیدال بیشتری بوجود میاره. دوزهای تا هشت میلی گرم در روز مؤثر و ایمنه. ایمنی دوزهای بالاتر از شونزده میلی گرم اثبات نشده.
 • در درمان کوتاه مدت اسکیزوفرنی به مدت دوازده هفته، در بزرگسالان قبل از تجویز دارو به صورت عضلانی، از تحمل خوراکی دارو به وسیله مریض مطمئن شید. دارو به صورت بیست و پنج میلی گرم عضلانی عمیق در عضله گلوتئال هر سه هفته تجویز می شه. دارو رو میشه در عضلات سرینی هم تجویز کرد. تنظیم دوز در فواصل چهار هفته ای صورت میگیره. بیشترین حد مقدار مصرف پنجاه میلی گرم هر دو هفته س. داروی خوراکی واسه سه هفته تا بعد از تجویز اولین دوز عضلانی ادامه داده و بعد قطع شه.
 • در پیشگیری از برگشت اسکیزوفرنی در مصارف دراز مدت یک تا دو سال، در بزرگسالان اول یه میلی گرم خوراکی در روز اول تجویز می شه. بعد به دو میلی گرم در روز دوم و چهار میلی گرم در روز سوم زیاد می شه. محدوده دوز داروی ریسپریدون، بین دو تا هشت میلی گرم در روزه.
 • در درمان فاز زیاد مانیا یا مشکلات بیماران دو قطبی تیپ یه به شکل مونوتراپی یا همراه با لیتیم یا والپروات واسه دوره های کوتاه مدت سه هفته ای، در بزرگسالان دو تا سه میلی گرم خوراکی روزانه یه بار در روز تجویز می شه. تنظیم دوز به صورت یه میلی گرم روزانه صورت میگیره. محدوده دوز دارو بین یک تا شش میلی گرم روزانه س.
 • در بی قراری به وجود اومده به وسیله اوتیسم در نوجوانان و کودکان بالای پنج سال با وزن دست کم بیست کیلوگرم، اول ۰.۵ میلی گرم روزانه یا دوبار در روز تجویز می شه. بعد از چهار روز دوز رو به یه میلی گرم زیاد کنین. افزایش دوزهای اضافی به صورت ۰.۵ میلی گرم هر دو هفته صورت میگیره.

  کودکان بزرگتر از پنج سال با وزن کمتر از بیست کیلوگرم، اول ۰.۲۵ میلی گرم روزانه یا دوبار در روز تجویز می شه. بعد از چهار روز دوز رو به ۰.۵ میلی گرم زیاد می کنن. افزایش دوزهای اضافی ریسپریدون به صورت ۰.۲۵ میلی گرم هر دو هفته صورت میگیره. در کودکان با وزن کمتر از پونزده کیلوگرم دوز رو با احتیاط زیاد می کنن.

نکته:

در بیماران سن بالا یا ضعیف، دچار افت فشار خون و بیماران با مشکل شدید کبدی یا کلیوی دارن، قرص یا شربت ریسپریدون رو با ۰.۵ میلی گرم خوراکی دوبار در روز شروع کنین. بعد به صورت ۰.۵ میلی گرم دوبار در روز زیاد کنین. بیشتر از ۱.۵ میلی گرم دوبار در روز هفتگی افزایش ندین.

کارکرد اثر و جذب و دفع دارو:

داروی ریسپریدون با بلوک گیرنده های دوپامینی تیپ دو و سروتونینی تیپ دو اثر آنتی سایکوتیک داره. این دارو بعد از مصرف خوراکی به طور کامل جذب می شه. فراهمی زیستی مطلق دارو هفتاد درصده. غذا روی جذب دارو تأثیری نمی ذاره. بعد از تجویز عضلانی به آهستگی جذب می شه و اثر اون بعد از گذشت سه هفته شروع شده و تا هفت هفته ادامه و دووم داره. متابولیسم این دارو در کبد اتفاق میفته و از راه کلیه ها دفع می شه.

ریسپریدون در بارداری و شیردهی:

داروی ریسپریدون جز گروه C هستش و در بارداری و حتی تصمیم در بارداری منع مصرف داره و در دوران شیردهی هم به کار گیری این دارو ممنوعه.

منعیات مصرف دارو:

اگه گرفتار به سرطان سینه،برادی کاردی، مشکلات الکترولیتی، بیماریای قلبی –عروقی وعروقی مغز، سابقه سکته قلبی یا حمله عصبی، بدین راتاسیون، کاهش حجم خون، مشکلات شدید کبدی وکلیوی، مریضی پارکینسون، حساسیت بیشتر از اندازه نسبت به دارو و همراه با بقیه داروای طولانی کننده فاصله QT نباید از قرص یا شربت ریسپریدون استفاده کنین.

مشکلات جانبی این دارو:

از عارضه های جانبی شربت و قرص ریسپریدون میشه به آکاتیزیا، اضطراب، عصبانیت، تاری دید، مشکلات جنسی، کاهش تمایل جنسی، سرگیجه، دیسمنوره، منوراژی، اثرات خارج هرمی، دیستونی، پارکینسون، بی خوابی، مشکل در دفع ادرار، تغییرات اخلاق، بی قراری، مشکل در تمرکز، مشکلات حافظه ای، بثورات پوستی وخارش، اسهال یا یبوست، سرفه، خشکی دهن، سوءها ضمه، سردرد، تهوع، التهاب بینی و حلق وافزایش وزن وسندرم بدخیم نورولپتیک اشاره کرد.

تداخلات دارویی:

از این دارو به طور همزمان با الکل مصرف نکنین .مصرف این دارو با داروهای ضد فشار خون بالا دلیل افت شدید فشار خون می شه.

پیشنهادای دارویی:

قبل و در بین به کار گیری قرص و شربت ریسپریدون پیشنهادای زیر رو جدی بگیرین:

 • جهت کاهش احساس سبکی سر و سرگیجه، وضعیت خود رو از حالت خوابیده به نشسته به آهستگی تغییر بدین
 • در بین مصرف دارو در انجام کارایی که نیاز به هوشیاری بالا داره مانند رانندگی احتیاط کنین
 • این دارو رو میشه بدون توجه به زمان خوردن غذا مصرف کرد
 • اگه قصد باردار شدن دارین تا دوازده هفته بعد از تجویز آخرین دوز عضلانی دارو، دست نگه دارین

شرایط نگهداری دارو:

ریسپریدون رو در محفظه سربسته و در جای خشک و خنک به دور از دم دست کودکان و تابش مستقیم نور نگهداری کنین.

در مصرف این دارو واسه کودکان و سالمندان باید بدونین که اثرات این دارو در کودکان مشخص نشده و در سالمندان باید با دوزهای پایین شروع به مصرف کرد و به طور کل به کار گیری این دارو در هر شکلی بدون نسخه و تجویز دکتر ممنوعه و مشکلات جدی داره.

.

منبع : آرگا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *