اطلاعات دارویی سایمتیدین و کاربردها و عوارض جانبی آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

ناراحتیای دستگاه گوارش در کارکرد و سلامت بدن تاثیر منفی میذاره. زخم معده یکی از مریضی هاییه که افراد زیادی رو ممکنه درگیر کنه. یکی از درمانای موثر این مریضی داروی سایمتیدینه. در این مقاله به طور مفصل درباره این دارو، چگونگی و موارد مصرف اون و هم اینکه مشکلات جانبی و تداخل دارویی اون آشنا میشین.

داروی سایمتیدین واسه درمان زخم معده استفاده میشن. هم اینکه واسه درمان زخم دوازده س هم تجویز می شه. این دارو باعث کاهش ترشح اسید معده می شه که در نتیجه اون ناراحتیای معده درمان می شن. این دارو به شکلای آمپول و قرص هم هست. داروی سایمتیدین باعث هضم پروتئین هم می شه. دوره درمان بیماریای دستگاه گوارش با این دارو در حدود ۴ تا ۸ هفته زمان میبره. اگه بعضی از علائم مریضی باقی بمونن دوره درمان هم طولانی تر می شه.

اطلاعات دارویی سایمتیدین و کاربرده ها و مشکلات جانبی اون

موارد مصرف داروی سایمتیدین

همونطور که گفته شد قرص سایمتیدین واسه درمان زخم معده، دوازده س، سوزش معده و پیشگیری از این بیماریا به کار میره. هم اینکه واسه درمان ترشح زیاد اسید معده و سندرم روده به کار میره. از این دارو واسه نابود کردن علائم رفلاکس معده هم استفاده می شه.

ممکنه زخمای دستگاه گوارشی باعث خونریزی شن که در این صورت میشه از سایمتیدین به عنوان دارو موثر بهره برد که علاوه بر قطع خونریزی به درمان زخم سیستم گوارشی هم کمک می کنه.

مشکلات جانبی

مصرف هر دارویی ممکنه عوارضی بد بر سلامت بدن بزاره. احساس سرگیجه، سردرد، اسهال، کهیر، اضطراب و بروز علائم افسردگی، افزایش ضربان قلب، دل پیچه، تعریق بدن و ناتوانی جنسی از مهمترین مشکلات مصرف قرصای سایمتیدینه. جالبه بدونین در مواردی ممکنه مصرف این دارو باعث بالا رفتن سطح آنزیمای کبدی شه که در این صورت ممکنه اغما و مرگ رو به دنبال داشته باشه.

چگونگی مصرف

قرص سایمتیدین باید یه الی چهار نوبت درزمان روز مصرف شن. هم اینکه باید بعد از مصرف غذا استفاده شه. دوز مصرف این دارو در بزرگسالان ۸۰۰ تا ۲۴۰۰ میلی گرم درزمان روزه. این قرص معمولا بعد از ۹۰ دقیقه روی بدن اثر میذاره و این تاثیر ممکنه تا ۶ ساعت هم ادامه پیدا کنه. جالبه بدونین در صورت فراموش کردن یه وعده مصرف دارو، منتظر بمونین تا نوبت مصرف بعدی برسه. هم اینکه مصرف سایمتیدین رو به طور خودسرانه قطع نکنین چون ممکنه باعث پیدایش دوباره علائم مریضی شه. مصرف بیشتر از مقدار تجویز شده هم می تونه واسه سلامتی مضر باشه.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

نکات و پیشنهادا

داروی سایمتیدین رو طبق نسخه تجویز شده استفاده کنین و تا زمان بهبودی کامل ادامه بدین و قطع مصرف اون باید فقط با نظر دکتر باشه.

مصرف دخانیات باعث افزایش ترشح اسید معده و شدت پیدا کردن بیماریای دستگاه گوارش می شه. پس با قطع مصرف سیگار به روند درمان بیماریای دستگاه گوارش و تاثیر مثبت این دارو کمک کنین.

اگه سابقه بیماریای کلیوی یا کبدی دارین باید در مورد مصرف این دارو با دکتر مشورت کنین. هم اینکه در صورت مصرف داروهای دیگه باید نظر دکتر رو در مورد تداخلات دارویی جویا شید.

مصرف این دارو در کودکان و سالمندان باید دوز کمی باشه تا سلامت اونا رو به خطر نیندازد.

به دلیل بروز عوارضی مانند سرگیجه و سر درد بهتره که از مصرف این دارو در زمان فعالیتایی که نیاز به هوشیاری بالا دارن دوری شه.

آدمایی که گرفتار به آسم هستن باید تحت درمان قرار گیرند چون این مریضی ممکنه باعث شدید شدن مریضی دستگاه گوارش هم شه.

یه نکته مهم در مورد مصرف این قرص اینه که به دلیل تاثیر مثبت روی پوشش معده باعث مخفی کردن علائم سرطان معده می شه. یعنی فردی که دچار نشونه های اولیه سرطان معده است و قرص سایمتیدین مصرف می کنه ممکنه تا مدتا تشخیص سرطانش به تعویق بیفته و مریضی به صورت مخفی رشد کنه. پس قبل از مصرف این دارو بهتره که فرد تحت معاینه دقیق قرار گیرد و از نبود مریضی سرطان اطمینان کامل حاصل کنه.

بعضی تداخلات دارویی با سایمتیدین ممکنه روی سلامتی بدن تاثیر منفی بزاره. به طور مثال مصرف این دارو در صورت مصرف همزمان داروهای ضد تشنج و بستن باید کنترل شده باشه و با احتیاط بیشتری مصرف شه. هم اینکه مصرف این دارو روی کارکرد آنزیمای کبد تاثیر منفی میذاره. آنزیمای کبدی به تجزیه داروها کمک می کنه و مشکل در کارکرد اون دلیل تجزیه نشدن داروها و آسیب به کبد شه و بیماریای کبدی رو به دنبال داره.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *