اطلاعات دارویی آمپول دگزامتازون و عوارض جانبی تزریق آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

آمپول دگزامتازون واسه آرامش درد، رفع حساسیتا و التهابات تجویز می شه. در این مطلب به مشکلات جبران ناپذیر تزریق زیادتر از اندازه این آمپول می پردازیم. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشین.

چیزی که باید در مورد آمپول دگزامتازون بدونیم

با وجود مشکلات زیاد، اما پزشکان آمپول دگزامتازون رو واسه هر نوع مریضی ساده ای تجویز می کنن چون به سرعت تب، کوفتگی عضلات و التهابات رو نابود می کنه. داروهایی مثل دگزامتازون، بتامتازون و تریامسینولون از خونواده کورتیکواستروئید یا همون کورتونا هستن. این نوع داروها با اینکه علائم مریضی و درد ( مخصوصا در مفاصل) رو کم می کنن اما نه فقط مریضی رو از بین نمی برن بلکه به سیستم ایمنی بدن هم آسیب رسونده و اونو سرکوب می کنن. اینجوری سیستما و اعضای دیگه بدن هم در برابر بیماریا و عفونتا قرار می گیرن.

اطلاعات دارویی آمپول دگزامتازون و مشکلات جانبی تزریق اون

کورتونا در علم پزشکی امروز واسه کنترل بیماریای زیاد و کاهش التهابات اونا مثل حساسیتای شدید، حملات آسم و بیماریای تنفسی، کاهش التهابات در مریضی روماتیسم و خود ایمنی بسیار استفاده میشن. کورتونا به شکل قرص، آمپول و شیاف در بازار موجود هستن. قوی ترین نوع کورتون، داروی دگزامتازونه که طولانی ترین اثر رو هم داره.

اگه شخصی به طور هفتگی و یا ماهانه از آمپول دگزامتازون استفاده کنه علاوه بر اینکه دچار مشکلات جبران ناپذیر این دارو می شه، بدنش به کورتون وابسته می شه که این مورد هم بسیار خطرآفرینه.

مشکلات به کار گیری دگزامتازون

اولین آسیب آمپول دگزامتازون, پوکی استخون هستش چون مانع جذب کلسیم در استخوانا می شه. از مشکلات دیگه تزریق این نوع آمپول چاقی، کاهش بینایی، فشارخون، قندخون، آب مروارید، مشکلات گوارشی، مشکلات هورمونیه. پس کسائی که فشارخون و دیابت دارن بهتره از تزریق دگزامتازون دوری کنن. البته متخصصین پیشنهاد می کنن که بهتره داروهای خوراکی جانشین داروهای تزریقی شن.

مشکلات ذهنی و توهم، افسردگی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در برابر عفونتا، کند شدن روند بازسازی زخم ها، مشکل در چگونگی پخش چربی در بدن، رشد موهای زائد از مشکلات مصرف نابجای آمپول دگزامتازون هستن.

تجویز دگزامتازون نباید به عنوان درمان اولیه واسه سرماخوردگی، گلودرد، دردهای مفاصل و استخوانا در افراد سن بالا، حساسیتای ساده در نظر گرفته شه. این بیماریا رو میشه با داروهای کم آسیب تری هم درمان کرد.

دلیل وابستگی بدن به داروهای کورتون

بدن آدم به صورت روزانه مقداری کورتون داخلی (حدود ۳۰ میلی گرم) تولید می کنه. وقتی که شخص دچار استرس می شه، اندازه ترشح کورتیزول یا کورتون داخلی هم بسته شدیدا استرس، زیاد می شه. حال اگه شخصی به مدت طولانی داروهای کورتون دار مصرف کنه، تولید کورتیزول در بدن دچار مشکل شده و وقتی شخص در برابر  استرس قرار بگیره بدنش نمی تونه کورتون اضافه تولید کنه پس  ایشون دچار بی حالی و افت فشارخون می شه به خاطر همین شخص واسه خلاص شدن از این حالت نیازمند به تزریق کورتون می  باشه.

نکات پایانی

  • بهتره تا حد امکان از آمپول دگزامتازون واسه کودکان و نوجوانان استفاده نشه چون موجب عقب موندگی در رشد اونا می شه.
  • مشکلات جانبی داروی دگزامتازون در سنین بالا بسیار جدی تره.
  • در صورت داشتن حساسیت به این آمپول از تزریق اون دوری کنین.

  • در دوران بارداری و شیر دهی از مصرف داروی دگزامتازون دوری کنین پس این نوع دارو از جفت عبور می کنه و در شیر مادر هم ترشح می شه.
  • از مصرف همزمان دگزامتازون با شکلای جور واجور داروهای شیمی درمانی دوری کنین.
  • این نوع دارو نباید واسه آدمایی که ضربه به سرشون وارد شده و یا دچار سکته مغزی شدن، تجویز شه.
  • آدمایی که مجبور به استفاده دراز مدت از داروهای کورتون دار هستن، بهتره از تماس نزدیک با آدمایی که بیماریای عفونی و ویروسی دارن، دوری کنن.
  • کسائی که بیماریای عفونی و زیاد دارن نباید از داروهای کورتون دار استفاده کنن چون مریضی اونا شدید شدن پیدا میکنه.
  • اگه داروی دیگری مصرف می کنین قبل از تزریق دگزامتازون دکتر خود رو در جریان بذارین.

.

منبع : arga.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *