اطلاعات دارویی آموکسی سیلین و عوارض شایع آن | اطلاعات دارویی

سلامتی

آموکسی سیلین یکی از داروهای شناخته شده واسه عموم افراده. این داروی پرکاربرد طیف بزرگی از بیماریا رو درمان می کنه. بیماریای قابل درمان با این دارو به وجود اومده به وسیله عفونتایی باکتریایی هستن.

آموکسی سیلین یه آنتی بیوتیک از گروه پنی سیلین هاس که با باکتریا مقابله می کنه. این دارو جهت درمان خیلی از بیماریای به وجود اومده به وسیله عفونت باکتریایی استفاده کرده می شه. در این مطلب با اطلاعات دارویی آموکسی سیلین و مشکلات شایع اون آشنا میشیم.

موارد مصرف و اطلاعات دارویی آموکسی سیلین

آموکسی سیلین واسه درمان خیلی از بیماریا که به وجود اومده به وسیله عفونت باکتریایی هستن مانند ورم لوزه، برونشیت، ذات الریهعفونتای گوش، بینی، گلو، پوست، یا دستگاه ادراری به کار برده می شه. هم اینکه در بعضی موارد این دارو با داروی آنتی بیوتیک دیگری به نام کلاریترومایسین, تجویز و جهت درمان زخم معده به وجود اومده به وسیله عفونت  هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شه. هم اینکه تجویز این دارو با بعضی داروهای دیگه, اسید معده رو کم می کنه. 

آموکسی سیلین در فرمای مختلفی پیدا میشه. در واقع این دارو واسه یه کلاس از آنتی بیوتیکا به نام پنی سیلینه. تموم آنتی بیوتیکای این کلاس, کارکرد اثر مشابه ایی دارن. این آنتی بیوتیکا مستقیما, باکتریا رو از بین نمی برن و تنها تشکیل اونا متوقف می کنن. این عمل آنتی بیوتیکا به وجود اومده به وسیله تخریب دیواره سلولی باکتری هاس. در واقع دیواره سلولی باکتریا واسه مراقبت از باکتریا و افزایش انا لازمه. باکتریا بدون این دیواره سلولی قادر به زنده موندن نیستن. آموکسی سیلین و دیگه آنتی بیوتیکای این خونواده, دیواره سلولی باکتریا رو مورد هدف قرار میدن و از این رو با اونا مقابله کرده و موجب درمان مریضی می شن.

مشکلات جانبی آموکسی سیلین

یه نکته بسیار مهم در مورد آموکسی سیلین اینه که در صورت هرگونه آلرژی و حسایت به این دارو و دیگه داروهای آنتی بیوتیک گروه پنی سیلین مانند آمپی سیلین, اگزاسیلین, آموکسی سیلین تاثیر قرصای ضد بارداری رو کم می کنه. به خاطر همین در صورت مصرف آموکسی سیلین, از روشای دیگه پیشگیری از بارداری استفاده کنین. از اون جایی که این دارو جزء داروهای انتی بیوتیک هستش, باید در زمان تعیین شده و با دوز تجویز شده مصرف شه. با اینکه ممکنه علائم مریضی با شروع مصرف این دارو بهبود یابد اما دارو باید به طور کامل براساس گفته دکتر مصرف شه, چون که عفونتای موجود در بدن ممکنه به طور کامل از بین نرفته باشن. آموکسی سیلین در درمان بیماریایی مانند سرما خوردگی و آنفولانزا که به وجود اومده به وسیله عفونتای ویروسی هستن, کاربرد نداره و نمی تونه این جور بیماریا رو درمان کنه.

مصرف داروهای آنتی بیوتیک می تونه موجب اسهال شه که نشونه از عفونت جدیده. اگه اسهال آبکی و یا خونیه, مصرف آموکسی سیلین رو قطع کنین و خیلی سریع به دکتر مراجعه کنین. در این مواقع پیشنهاد می شه از داروهای ضد اسهال استفاده نشه مگه اینکه دکتر تجویز کرده باشه.

آلرژیای ایجاد شده به وجود اومده به وسیله مصرف آموکسی سیلین

یکی از شایع ترین مشکلات جانبی آموکسی سیلین ایجاد آلرژی در فرده. در صورت مشاهده نشونه هایی مثل ایجاد ، لبها، زبون یا گلو خیلی سریع به دکتر گزارش بدین. یه سریای دیگه از مشکلات جانبی این دارو یعنی:

 • اسهال آبکی یا خونی
 • تب, تورم لثه, زخمای دردناک دهانی, درد موقع بلعیدن, خارش و یا زخم پوست, علائم سرما خوردگی و آنفولانزا, سرفه کردن و مشکلات تنفسی
 • تورم غدد, ایجاد جوش پوستی, درد مفاصل
 • تغییر رنگ پوست و یا زرد شدن پوست, زرد شدن چشم, تیره شدن رنگ ادرار, تب, احساس گیجی و ضعف بدن
 • احساس سوزن سوزن شدن, بی حسی, درد, ضعف شدید عضلانی
 • کبودی, خونریزی عجیب (واژن و یا مقعد), ایجاد لکه های قرمز و یا بنفش در زیر پوست
 • عکس العمل شدید پوستی, گلو درد, تورم صورت و زبون, سوزش چشم

شایع ترین مشکلات جانبی آموکسی سیلین

 • درد معده, حالت تهوع, استفراغ, اسهال
 • خارش و یا ترشحات واژن در زنان
 • سر درد
 • تورم و مشکی شدن زبون

با در نظر گرفتن مطالب بیان شده, آموکسی سیلین یکی از پرکاربردترین داروهای درمانی عفونتای باکتریایی حساب می شه. با اینکه این دارو رو خیلی راحت بدون نسخه دکتر هم میشه جفت و جور کرد اما پیشنهاد می شه حتما آنتی بیوتیکا تحت نظر دکتر مصرف شن.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *