اطلاعات جامع در مورد بیماری منییر | بیماری

سلامتی

: اطلاعات کامل در مورد مریضی منییر

: سرگیجه یکی از مشکلات شایعیه که افراد خیلی از اون رنج می برن و علل متفاوتی می تونه داشته باشه. اگه دچار سرگیجهای شدیدی هستین که امانتان رو بریده س ممکنه به مریضی منییر گرفتار باشین. کاهش شنوایی و وزوز گوش از جمله شایع ترین نشونه های مریضی منییر است.

منییر چیه؟

مریضی منییر که هیدروپس آندولنف هم نامیده می شه، مشکل در گوش داخلیه. این مریضی در بیشتر موارد فقط یه گوش و در حدود ۱۵% از بیماران هر دو گوش رو درگیر می کنه. شروع مریضی معمولا در سنین بین ۲۰ تا ۵۰ سال و در بین زنان و مردان به طور مساوی اتفاق می افته.

عامل اصلی دچار شدن به منییر چیه؟

هر چند دلیل این مریضی هنوز نامعلوم س، اما شایدً به وجود اومده به وسیله یه مشکل در فشار مایع گوش داخلیه که یکی از مهمترین و شایعترین دلایل سرگیجه واقعی در گوش داخلی هستش.

– تغییرات هورمونی

– مواد شیمیایی عجیب وارد شده در جریان خون

– مواد ناجور ایجاد شده در اثر قرار گرفتن در شرایط عصبی

– استرس

– واکنشای حساسیتی

– بیماریای خودایمنی

– سابقه خانوادگی

– دیابت

– مشکلات عروقی مانند میگرن و عفونتای ویروسی

نشونه های مریضی چیه؟

۱- سرگیجه:

احساس سرگیجه به شکل یهویی به فرد دست میده و احساس می کنه که اتاق دور سر اون می چرخه یا خودش می چرخه. در نتیجه تعادل خود رو از دست میده.

این سرگیجه بدون هیچ گونه علامت هشداردهنده ای بروز می کنه و به مدت ۲۰ دقیقه تا دو ساعت یا بیشتر زمان میبره. اگه سرگیجه شدید باشه می تونه باعث تهوع و استفراغ شه.

۲- کاهش شنوایی:

کم شنوایی در این مریضی متغیره. در آخر خیلی از افراد مریض دچار کم شنوایی دائمی می شن.

۳- وزوز گوش:

صدای زنگ یا غرش یا سوت زدن یا صدای خش خش در گوش فرد گرفتار احساس می شه. فرکانس وزوز گوش در این دسته از افراد فرکانس بمه.

۴- احساس پری در گوش:

فرد گرفتار احساس پری و یا فشار در گوش خود داره. (به دلیل افزایش فشار مایع گوش داخلی)

اخطار

سرگیجه، علامت مشترک خیلی از مریضی هاست؛ مانند سکته مغزی، تومور مغزی، ام اس و بیماریای قلبی.

دکتر متخصص باید مراقب باشه که اگه سرگیجه با هر کدوم از علایم زیر همراه بود، خیلی سریع درمانای اولیه رو در نظر بگیره:

سردرد غیرعادی و شدید

– مشکل بینایی و یا دوبینی

– مشکل در گفتار

– ضعف پا یا بازو

– بیهوشی

– افتادن یا پرت شدن یا مشکل در راه رفتن

– بی حسی و یا سوزش عضلات

درد قفسه سینه

– بی نظمی ضربان قلب

راه های تشخیص مریضی منیر

۱- بررسی آزمونای پزشکی و بررسی سابقه خانوادگی مریض:

– بررسی سابقه دچار شدن به بیماریای عفونی و یا آلرژی

– بررسی داروهایی که فرد مصرف می کنه.

بررسی مشکلات شنوایی فرد که از گذشته داشته.

– بررسی سلامت عمومی فرد

– بررسی سابقه خانوادگی دچار شدن به مشکلات گوش داخلی

۲- ارزیابیای شنوایی:

متخصص شنوایی سنجی، با بررسی شنوایی فرد ابتلای اون به منییر رو تایید و یا رد می کنه. این متخصص دو صدای بسیار مثل هم رو واسه مریض از راه هدفون پخش می کنه و اندازه تشخیص این دو صدا به وسیله فرد مریض رو سبک و سنگین میکنه.

از راه این تست، نه فقط حس شنوایی فرد آزمایش می شه، بلکه شنوایی سنج میفهمه که کم شنوایی اصل عصبی داره و یا منشاء اون در گوش داخلی و حلزون گوشه.

۳- آزمایش تعادل فرد:

بین حملات سرگیجه در مبتلایان به منییر، وضعیت تعادل فرد به حالت عادی برمیگرده. در این فاصله، تعادل فرد مورد آزمایش قرار میگیره.

۴- آزمایش ENG:

شنوایی شناس با نصب الکترود در نزدیکی چشما و یا قرار دادن عینک روی چشما، حرکات چشم رو بررسی می کنه. با اندازه گیری حرکات غیرارادی چشما در جواب به محرکایی که فرستاده می شه میشه دچار شدن به منییر رو در فرد بررسی کرد.

۵- شنوایی سنجی ساقه مغز:

در این تست، اعصاب شنوایی و مغز مورد بررسی قرار می گیرن. به وسیله این تست میشه وجود توموری که در کارکرد عصب شنوایی مشکل وارد می کنه رو تایید و یا رد کرد.

درمان مریضی منییر

با اون که هیچ درمان قطعی و شناخته شده ای واسه مریضی منییر موجود نیس، با این حال فرد گرفتار می تونه با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول زیر به آرامش علایم خود کمک کنه:

– دکتر ممکنه راهکارهایی رو مبنی بر کاهش مایعات بدن ارائه دهد. . پس تلاش کنین اندازه مایعات بدن خود رو کنترل کنین تا دچار فشار در گوش داخلی و به دنبال اون شدید شدن حملات منییر نشید.

– مصرف قرص و داروهای دیورتیک (ادرارآور) که دکتر تجویز کرده باشه.

– رژیم غذایی کم نمک

– جلوگیری از حرکات یهویی که علایم رو در فرد بدتر می کنه.

– دوری از لامپ روشن در محیط دور و بر در طول حملات سرگیجه، چون دلیل بدتر شدن علایم منییر می شه.

– در بین بروز علایم استراحت کنین و فعالیت خود رو کنار بذارین.

– منییر می تونه استرس زا باشه. تلاش کنین با ورزش منظم، استراحت و خواب کافی، استرس و تنش رو از خود دور کنین.

مشروبات الکلی بخورین و مصرف کافئین (مثل قهوه) رو کم کنین.

جراحی چه زمان پیشنهاد می شه؟

وقتی که با روشای گفته شده، حملات سر گیجه رو بشه کنترل کرد یکی از روشای جراحی زیر پیشنهاد می شه:

– درمان (Chemical  labyrinthotomy) یا لابیرنتکتومی شیمیایی یه روش مناسب واسه کنترل حملات بیماریه. اینطوری که داروئی مانند جنتامایسین و یا داروهای دیگه در گوش میانی تزریق می شه. جنتامایسین یه آنتی بیوتیک است که باعث کاهش کارکرد تعادل در گوش تحت درمان و در نتیجه کنترل سرگیجه با حفظ شنوائی در سه چهارم موارد می شه.

به جز دوره ای کوتاه پس از درمان که به عنوان دوره نبود تعادل یا دوره یکی بودن مریض با سطح جدیدی از کارکرد تعادل اسمشه، این درمان قابل تحمله. هم اینکه در مقایسه با بقیه روشای جراحی ساده تر و کم خطر تره.

– شانت آندولنفاتیک یا روش دکمپرسیون (decompression) یه عمل گوش است که در اون ساک اندولنفاتیک که محل تجمع مایعات گوش داخلیه، باز می شه. با این روش حملات سر گیجه در ۲/۱ تا دو سوم افراد کنترل می شه. اما تعادل افراد دائمی نیس. زمان بهبود بعداز عمل درمقایسه با روشای دیگه کوتاهتره.

– قطع عصب وستیبولر روش دیگه ایه که عصب تعادل از محل خروج اون از گوش داخلی به سمت مغز قطع می شه. حملات سرگیجه در تعداد خیلی از بیماران به طور موقت درمان می شه و در بیشتر افراد شنوائی حفظ می شه.

– تخریب لابیرنت و قطع عصب هشت: در این روش کارکرد تعادل و شنوائی در گوش داخلی تو یه گوش دچار مشکل می شه. این روش وقتی که مریض دچار افت شدید شنوایی در گوش گرفتار هستش استفاده میشن. تخریب لابیرنت و قطع عصب هشت باعث کنترل حملات سر گیجه در درصد بالایی از بیماران می شه.


هرگونه کپی ورداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجازه.

بیشتر بخونین:

آشنایی با علل عادی ایجاد سرگیجه

سرگیجه و تهوع رو با این روش ها درمان کنین

.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *