اطلاعات جامع در رابطه با زرشک | سبزیجات

سلامتی

زرشک درختچه ای تیغدار به طول ۱ تا ۵ متره. چوب اون به رنگ قرمز، قهوه ای یا زرده. برگای اون بیضی شکل با دندانه های اره ای و میوه اش قرمز رنگ بیضوی شکل و ترش مزه س. به ریشهٔ درخت زرشک «آئر خیس» می گن.

انتهای بهار و اول تابستون فصل شکوفه دادن بوته زرشکه، غنچهای زرد رنگ زرشک در فصل پاییز رنگ قرمز گیلاسی به خود می گیرن.

زرشک بومی مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبیه. کشور ایران بزرگترین تولیدکننده زرشک در دنیا هستش که این وسط استان خراسان و شهرستان قائنات با در اختیار داشتن نزدیک به ۹۷ درصد از اراضی زیرکشت این محصول، تولید ۹۵ درصد از زرشک دنیا رو در اختیار داره.

خواص دارویی

ریشه، پوست و ساقه

سبوس و ریشه زرشک شامل مواد شیمیایی به نام آلکالوئید ایزوکوئینولینه. این ترکیبات دارای خواص آنتی بیوتیکی داره. بعضی ازآنا باعث پائین آوردن تب، کاهش تورم و فشار خون شده و به تنظیم ضربان قلب و انقباض عضلات قلب کمک می کنن.

واسه برطرف کردن سوزش ادرار خوبه.

واریس رو درمان می کنه.

نقرس و رماتیسم رو برطرف می کنه.

بی اشتهایی رو برطرف می کنه.

اعمال دستگاه گوارش رو منظم می کنه و سوء هاضمه رو نابود می کنه.

واسه درمان زردی و یرقان موثره.

اونایی که گرفتار به ورم طحال هستن می تونن واسه درمون از این گیاه کمک بگیرن.

واسه درمون بواسیر نافعه.

واسه شست وشوی چشم، میشه از جوشونده ریشه و ساقه زرشک استفاده کرد.

واسه درمان یرقان و زردی موثره.

برگ

اسهالای طولانی رو درمان می کنه.

برگ زرشک دارای مقدار زیادی ویتامین ث هستش.

در موقع آنژین و گلودرد، دم کرده برگ زرشک رو غرغره کنین.

مصرف مقدار زیاد زرشک و یا ساقه و برگ اون واسه زنان حامله مناسب نیس.

اندازه مصرف بالای این گیاه به مدت طولانی می تونه دلیل ناراحتی معده و روده ها شه و جذب ویتامین B کافی در بدن رو مشکل می کنه.

جویدن برگ زرشک، باعث محکم شدن لثه و دندون می شه.

میوه

درمان اعتیاد

به دلیل الکالوئید بربرین موجود درآن قادر به درمان اعتیاد با تریاک بوده. و اعتیاد معتادان رو بر طرف می کنه. مضافا” اینکه این تاثیر در حیوانات آزمایشگاهی که بطور مصنوعی به مرفین معتاد گردیده بودن کرارا” به اثبات رسیده.

گیاه شناسی زرشک

زرشک و رابطه اون با محیط طبیعی

شکلای جور واجور زرشک دانه دار به عنوان درختچه ای میوه دهنده و خودرو در بیشتر مناطق کوهستانی کشورمون دیده میشه و از اونجایی که از اجزا طبیعی اکوسیستم مناطق کوهستانیه حتی در شرایط سخت و نامساعد هم میوه زیادی تولید می کنن. نیاز آبی نیاز خالص آبیاری اون حدود ۹۹۰۰ متر مکعب در هکتار که بسته به روشای آبیاری استفاده شده هم ناخالص آبیاری، بیشتر از این مقداره. نیاز کودی زرشک بی دانه خواهان خاکای تقریباً سبک لومی – شنی با زهکش خوب در مناطق کوهپایه ایه و در خاکای گچی و آهکی هم بخوبی رشد می کنه، هم اینکه EC PH و بالا رو هم تحمل کرده احتیاجی به خاکای غنی نداره. تحقیقات نشون داد که فسفر به کار رفته در طول تابستون باعث رشد گیاه در همون سال نشده، بلکه در بهار سال بعد اثرات خود رو نشون داده و بیشتر فسفر موجود در رشد جدید به وجود اومده به وسیله فسفر ذخیره شده در ریشه ها بوده. روند انتقال فسفر به این صورته که فسفر اول بیشتر در ریشه ها ذخیره می شه، بعد بهع داخل مناطق رشد جدید حرکت می کنه و فسفر جذب شده جدید، جانشین فسفر منتقل شده از ریشه ها می شه.

زرشک در طب سنتی

زرشک دارای مزاج سرد و خشکه و مصلحهای اون عبارتند از: میخک، شکرسرخ و شیرینیای طبیعی … زرشک آرامش دهنده صفرا و خون و تشنگی و گرما معده و کبد، تقویت کننده قلب و کبد معده گرمه. به تنهایی یا با داروهای گرم مانند دارچین و عسل و … واسه تقویت کبد سرد و تر و بازکردن انسداد مجاری کبدی و سردی احشا خوبه. مصرف زیاد اون واسه سرد مزاجان بلغمی و سوداوی مضره. غلامرضاکردافشاری، حوریه محمدی بغل دستی و سیدسعید اسماعیلی. کتاب تغذیه در طب ایرونی، اسلامی. نسل نیکان، ۱۳۹۲.

کشت زرشک در استان خراسان

این نوع محصول در این استان خصوصاً در شهرهای قاین و مهموئی و سیدان و فنود کشت و زراعت می شه و فاصله اون تا مرکز استان خراسان حدود ۱۰۰ الی ۱۱۰ کیلومتره. استان خراسان مقام اول کشوری رو در تولید این محصول داراه.و پس از اون مازندران با تولید زرشکای قشنگتر مخصوصا در تنکابن مقام دوم رو داراه لازم بذکره زرشکای قشنگتر فقط به خاطر زیباسازی محیط و حیاط سازیه و میوه چندانی نمی ده.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *