اطلاعات جالب پیرامون عملکرد برخی اعضا در بدن | بیماری

سلامتی

: اطلاعات باحال دور و بر کارکرد بعضی اعضا در بدن

: بعضی عملکردهای جور واجور در بدن وجود دارن که تا حالا از اونا بی اطلاع بودین واسه اضافه کردن به دانستنی هاتون در مورد بدن و کارکرد اون پیشنهاد می کنیم به این مطلب نگاهی بندازین حقایق جالبی در مورد بدن آدم در ادامه مطلب براتون آورد ه ایم با ما همراه باشین.

بدن آدم کارای عجیب وغریبی انجام میده مانند خمیازه کشیدن، سکسکه کردن و…. اما به چه دلیل این اتفاقا میفته؟ در این مطلب به نقل  از نیوزویک به  ۷عملکرد عجیب بدن اشاره و دلیل اون توضیح داده شده .شاید با مطالعه این متن جواب سوالی رو که همیشه تو ذهن داشتین، پیدا کنین.

*آپاندیس:

پزشکان طی چند سال،  آپاندیس رو  عضو زائدی می دونستن   که   می تونه ملتهب و دچار پارگی شه و  در این شرایط  بسیار تهدیدکننده س.  درگذشته واسه پیشگیری از بروز این مشکل پزشکان عمل آپاندیس رو انجام می دادن.اما  پس از چند سال تحقیق، محققان آخرسر  به این نتیجه رسیدن که  آپاندیس پناهگاه امنی واسه باکتریای خوبه  که  در دوران مریضی سخت ، به اونجا پناه می برن. این پناهگاه باکتری  ها رو در امان نگه می داره تا وقتی که بدن با عفونت مقابله می کنه؛ بعد به سیستم  گوارشی بر می گردن و سیستم ایمنی رو تقویت می کنن.

بغض در گلو:

تابه حال احساس کردین که انگار در گلوتون چیزی گیرکردهه درحالی که چیزی وجود نداره؟ معمولا  این حالت وقتی  به وجود میاد که خبر بدی می شنوین یا این که می خواین گریه کنین. به این ساختار “مقابله یا فرار” می گیم و وقتی که تحت فشار شدید یا در خطر قرار می گیریم، به وجود میاد. در این حالت روند نفس کشیدن هم سریع می شه. تارهای صوتی هم با منبسط شدن  زمینه ورود اکسیژن بیشتر رو جفت و جور می کنه. وقتی که تلاش می کنین آب دهنتون رو قورت بدین ، عضلات  به طور مؤثر فعالیت می کنن و  این حالت باعث

می شه  احساس کنین که غده یا چیزی در گلوتون هست.

*احساس لرز در ستون فقرات:

این حالت که همراه با سیخ شدن مو به وجود میاد،  می تونه در وضعیتای مختلفی اتفاق بیفته.این حالت بیشتر وقتی ایجاد

می شه که یه حالت پراسترس رو تجربه می کنین. در این هنگام مغز مقدار زیادی آدرنالین رها می کنه که باعث بالا رفتن توجه و هوشیاری فرد می شه. آدرنالین هم باعث سیخ شدن موها و منقبض شدن عضلات می شه. هم اینکه وقتی که دچار احساسات شدید میشین، مانند شنیدن  موسیقی  موردعلاقه و … این حالت به دلیل بالا رفتن آدرنالین رخ می  دهد.

*چین وچروک شدن انگشتان دست وپا:

شایدً فهمیدین که پس از حموم یا شنا کردن ، انگشتان دست وپا  چروک می شه. محققان اعلام کردن که راز این موضوع رو فهمیدن. یافته های  آزمایشا نشون میده که افراد با انگشتان چروکیده  سطوح خیس رو بهتر می تونن نگه دارن. این حالت به  اجداد ما در استفاده بهتر از وسیله ها در شرایط جور واجور کمک می کرد.

*دریازدگی یا حرکت زدگی:

خیلی از افراد در وسایل نقلیه در حال حرکت مانند خودرو، کشتی و هواپیما دچار حالت تهوع و سر گیجه می شن؛ چون که چیزی که بدن حس می کنه از چیزی که چشمون فرد می بینه، فرق داره . مثلا، وقتی که تو یه کشتی نشسته اید ،دریا به نظر آروم  می رسه اما گوش حس می کنه  که کشتی تکون می خوره. این دلیل  احساس نبود توازن در درون گوش داخلی می شه که به حالت تهوع و در صورت درمان نشدن  ، به استفراغ منجر می شه.

قلقلک دادن:

یه پژوهشگر به نام «کریستین هریس» توضیح  داد که قلقلک راهی واسه یاددادن مهارتای مقابله به افراده. در بیشتر موارد قلقلک دادن فرد باعث می شه ایشون خود رو جمع و راه فرار پیدا کنه. درنتیجه یادمی گیرد چیجوری در زمان خطر از دست مهاجم خود رو نجات دهد.

*خمیازه  کشیدن:

کافیه فقط به یه فرد یا حیوان در حال  خمیازه کشیدن نگاه کنین  تا خودتون هم خمیازه بکشین.در سال ۲۰۱۴، محققان  توضیح دادن که خمیازه کشیدن  مغز رو خنک می کنه. با وارد شدن هوای سرد هنگام خمیازه کشیدن، گردش خون در مغز زیاد می شه و گرما اضافه دفع می شه. قرار گرفتن در برابر استرس، قبل از ورزش کردن و در زمان خستگی، روند خون رسانی به مغز رو  زیاد می کنه که این مغز رو هوشیارتر می کنه.

زندگی آنلاین

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *