اطلاعات جالب درباره کم خونی / نشانه ها و راهای درمان | تغذیه سالم

سلامتی

اطلاعات باحال درباره کم خونی / نشونه ها و راه های درمان

اطلاعات باحال درباره کم خونی / نشونه ها و راه های درمان

کمبود ویتامین B12 که واسه جذب آهن ضرورت داره، می تونه یکی از دلیلای دچار شدن به کم خونی باشه و به خاطر همین معمولا گیاهخوارانی که گوشت قرمز نمی خورن، بیشتر در خطر این کمبودند.

کم خونی، وقتی اتفاق میفته که سطح گلبولای قرمز بدن، کمتر از حد نرمال شه. بعضی وقتا کم شدن اندازه هماتوکریت خون (درصدی از حجم کلی خون که از گلبولای قرمز ساخته شده) هم می تونه نشونه اولیه ای از کم خونی باشه.

کلا، کم خونی رو میشه براساس آزمایش خون و باتوجه به علائم بالینی مریض و شاخصایی مانند سن و جنس مریض تشخیص داد. کم خونی فقر آهن، شایع ترین نوع کم خونیه که به دلیل کم شدن اندازه آهن در بدن اتفاق میفته.

بدن ما واسه تولید پروتئینی به نام «هموگلوبین» به آهن نیاز داره. هموگلوبین، مسئول انتقال اکسیژن به بافتا و عضلات بدنه. همه بافتا و عضلات واسه کارکرد بهتر، به این اکسیژن نیاز دارن و به خاطر همین هم کاهش سطح هموگلوبینِ به وجود اومده به وسیله فقر آهن در بدن، می تونه عوارضی مانند افت کارکرد عضلات و در نتیجه، عوارضی مانند خستگی یا ضعف شدید رو واسه مریض به همراه داشته باشه.

شاید باحال باشه بدونین که حدود ۸.۸ درصد از مردم دنیا، گرفتار به کم خونی به وجود اومده به وسیله فقر آهن هستن. ۹.۹ درصد از زنان و ۷.۸ درصد از مردان جهان هم از سطح ناچیزی از کم خونی فقر آهن رنج می برن و به صورت میانگین، حدود ۳۰درصد از مردم گرفتار به کم خونی فقر آهن هستن.

عوامل دچار شدن به کم خونی

کم خونی به دلایل بسیار مختلفی اتفاق میفته که در ادامه به مهم ترین اونا می پردازیم:

۱. وراثت

شکلای جور واجور خاص و تقریبا رایجی از کم خونی، ارثی هستن و از اول تولد بروز می کنن. این نوع کم خونی رو با تجویز قطره آهن به وسیله دکتر کودکان واسه کودکان زیر ۲ سال میشه کنترل کرد. مصرف به موقع و به اندازه قطره آهن در نوزادان و کودکان، می تونه تاثیر بسیار زیادی بر پیشگیری از دچار شدن به کم خونی در اونا داشته باشه.

۲. بارداری و زایمون

در دوران بارداری و زایمون، احتمال دچار شدن به کم خونی در خانوما زیاد می شه. خونریزیای پس از زایمون، تغذیه جنین از مادر و قاعدگیای دوره ای که پس از زایمون واسه خانوما اتفاق میفته، همه و همه می تونن زمینه دچار شدن به کم خونی به وجود اومده به وسیله فقر آهن رو در اونا بسازن. از این رو، مصرف مکملای آهن و اسید فولیک از حدود ۶ ماه قبل از بارداری تحت نظر دکتر می تونه از دچار شدن به کم خونی در این دوران و به خطر افتادن سلامت مادر و جنین پیشگیری کنه.

۳. افزایش سن

سوءتغذیه و بیماریای به وجود اومده به وسیله افزایش سن هم دلیل دیگری واسه دچار شدن به کم خونی در بالغین حساب می شه. از این رو، سالمندان هم باید واسه پیشگیری از دچار شدن به کم خونی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون، مصرف مکملای آهن رو زیر نظر دکتر داشته باشن.

۴. کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 هم می تونه از دیگر دلایل عادی دچار شدن به کم خونی باشه (ویتامین B12 واسه جذب آهن در بدن لازمه). به خاطر همین هم معمولا افراد گیاه خواری که هیچ منبع غذایی حیوونی (مخصوصا گوشت قرمز) در برنامه غذایی روزانه خود ندارن، دچار کم خونی به وجود اومده به وسیله کمبود ویتامین B12 می شن. این افراد می تونن مصرف مکملای ترکیبی از آهن و ویتامین B12 رو با نظر دکتر خود در برنامه های روزانه شون داشته باشن.

۵. خونریزیای داخلی

خونریزیای داخلی که به دنبال دچار شدن به زخمای گوارشی، سرطان کولون یا پولیپ روده اتفاق می افتن هم می تونن کم خونی رو به دنبال داشته باشن. این بیماران باید علاوه بر درمان مشکلات زمینه ای خود واسه پیشگیری از ادامه خونریزی ، حتما مصرف دوز مناسب و مشخصی از مکملای آهن رو هم زیر نظر دکتر، در برنامه درمانی خود داشته باشن.

عادی ترین علایم کم خونی

اگه می خواین بدونین که گرفتار به کم خونی هستین یا نه، بهتره که این علایم رو بشناسین و اگه ۳ مورد از اونا رو در خودتون می بینین، حتما به دکتر مراجعه کنین:

• خستگی عمومی و طولانی

• ضعف همیشگی

• پوسته پوسته شدن پوست بدن

تنگی نفس

سرگیجه

• گزگز کردن یا مور مور شدن پاها

• تورم و درد زبون

• سرد بودن زیادتر از اندازه دستا و پاها

• ضربان بی نظم یا تند قلب

شکنندگی ناخنا

• سردردهای دوره ای و همیشگی

درمانای کم خونی

با در نظر گرفتن علائم بالینی مریض و یافته های حاصل از آزمایش خون انواعی از مکملای آهن زیر نظر دکتر، تجویز می شه.

مکملای آهن موجود در بازار شامل شکلای جور واجور مختلفی از ملحای آهن (مثلا آهن سولفات، آهن گلوکونات و…) هستن که در اندازه جذب آهن در بدن و ایجاد مشکلات گوارشی احتمالی با همدیگه فرق دارن.

یکی از روشای نوین دارورسانی، به کار گیری(لیپوزوم) است. در این روش، مولکول آهن درون ساختار لیپیدی قرار میگیره تا با مخاط دستگاه گوارش تماس نداشته باشه و در نتیجه، مشکلات گوارشی مانند تهوع، دل درد، یبوست و… رو واسه مریض ایجاد نمیکنه.

در واقع، لیپوزومای شامل آهن تا زمان رسیدن به دیواره روده (محل جذب آهن) تحت تاثیر آنزیمای گوارشی قرار نمی گیره و به خاطر همین هم دارای جذب بسیار بالا و بدون آسیب گوارشی هستش.

آزمایش خون چه مواردی رو نشون میده؟

دچار شدن یا نبود دچار شدن به کم خونی رو میشه از روی آزمایش خون و براساس شاخصایی مانند سطح هموگلوبین، هماتوکریت و اندازه و حجم سلولای خونی در بدن تشخیص داد. جدول پیش رو، می تونه شما رو با شاخصای تشخیص دچار شدن یا نبود دچار شدن به کم خونی، آشنا کنه.

همه چیز درباره کم خونی

نام شاخص خونی تعریف شاخص خونی محدوده طبیعی

هموگلوبین (خانوما) HB پروتئینی که در گلبولای قرمز خون هست و اکسیژن رو به انداما انتقال میده. ۱۶-۱۲ میلی گرم/ دسی لیتر

هموگلوبین (آقایون) HB پروتئینی که در گلبولای قرمز خون هست و اکسیژن رو به انداما انتقال میده. ۱۸-۱۴ میلی گرم/ دسی لیتر

هماتوکریت (HCT) خانوما نسبت درصد گلبولای قرمز در خون ۴۸-۳۶ درصد

هماتوکریت (HCT) آقایون نسبت درصد گلبولای قرمز در خون ۵۴-۴۰ درصد

MCV میانگین حجم یه گلبول قرمز ۹۶-۸۰

MCH درصد غلظت هموگلوبین تو یه گلبول قرمز ۳۳-۲۷ پیکوگرم

MCHC میانگین هموگلوبین تو یه گلبول قرمز ۳۷-۳۱

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *