اطلاعات جالب درباره طب آیورودا (Ayurvedic medicine) | طب ایرانی

سلامتی

اطلاعات باحال درباره طب آیورودا (Ayurvedic medicine)

دانستنیهای پزشکی, طب سنتی و مکمل

۱۵ دیدگاه
۸,۲۱۷ بازدید

آیورودا یه روش درمانی قدیمی هندیه، فلسفه آیورودا (علم زندگی و عمر طولانی ) شامل یه سری معالجات شامل گیاهان دارویی ، تغییر رژیم غذایی ، مراقبه ، رایحه درمانی ،ماسـاژ و حرکات یوگا واسه نگهداری یا بازیابی سـلامتی اه .

دانشمند بزرگ ” Charaka” گفته : “دکتر هر چقدر که از نظر علمی و درمان مریضی ماهر و خبره باشه اگه نتونه با هنر عشق و نور وارد قلب مریض شه نمی تونه اونو درمان کنه .”

گذشته آیورودا چیه ؟

آیورودا یه واژه سانسکریت به معنی” علم زندگی” و شاید یکی از قدیمی ترین سیستمهای درمانی در دنیا هستش که از بیشتر از ۵۰۰۰ سال قبل بطور سـنتی از استاد به شاگرد منتقل می شده و ریشه در متون مقدس آریائیا باستان داره .حدود ۳۰۰۰ سال قبل ( ۹۰۰ سال قبل از میلاد ) سه دانشمند بزرگ به اسمای Charaka ، Sushruta ، Vagbhata اصول اونو از منابعی که وجود داشت، جمع آوری کردن . کتابای بر جای مونده از اونا هنوزم به وسیله دانشجویان ، استادان و پزشکان این رشته استفاده می شه. خیلی از کارشناسان ، سیستم آیورودا رو به عنوان مادر همه روشای شفابخشی می شناسن

شاخه های آیورودا کدوما هستن ؟

آیورودا شامل هشت شاخه اصلی ( طب کودکان ،طب زنان و زایمون ،چشم پزشکی ، طب سالمندان ،گوش و حلق و بینی ، مسمومیت شناسی ، طب عمومی و جراحی)هستش . خیلی از روشای شفابخشی مدرن ( ماساژ ، رژیم درمانی ، گیاهان ، پولاریتی تراپی ، کینزیولوژی ، شیا تسو ، طب سوزنی ، طب فشاری ، سنگ درمانی ، رنگ درمانی ، مراقبه ) در اصل شاخه هایی از فلسفه آیورودا هستن .

فلسفه آیورودا چیه ؟

آیورودا هنر هماهنگی موجود زنده با قوانین طبیعته . هدف اون حفظ سلامت در فرد سالم و شفا در فرد بیماره . آیورودا ریشه در این باور داره که سلامتی نتیجه تعادل بین ذهن ، بدن و روحه . به بیان بهتر ، سلامتی ، تعادل کامل بین سه انرژی اساسی بدن یا سه دوشا ( واتا _ پیتا_ کافا) و یه تعادل بین جسم _ ذهن _ روح (یا آگاهی) است.

طبق آیورودا ، هرشخص مقداری از ۵ عنصر اصلی عالم(خاک، آب ، آتیش ، هوا ، اتر ) رو در خود داره و ترکیب این عناصر با همدیگه به سه نوع متابولیسم بدن یا سه نوع دوشا منجر می شه .دوشاا شکلای جور واجور متابولیک بدن هستن که هر کدوم ساختار و طرح زمینه ای افراد مثل ساختاربدنی ، شخصیت، عکس العملا و تمایلات غذایی رو تشکیل میدن. این دوشاها ، به عنوان واتا ، پیتا و کافا شناخته می شن . واتا شامـل اتر و هواست و با حـرکات بدن در رابطه می شه( انرژی حرکت یا کاتابولیک) . پیتا از آتیش وآب درست شده ، و به سـوخت و سـاز بدن مربوطه که پایه هضم و تغییر ماده به انرژی ( انرژی متابولیک ) است . کافا شامل خاک و آبه که با ساختار بدن و ثبات و پایداری ربط داره.( انرژی ساختار و آنابولیک)

هرچند که هر سه نوع دوشا در همه افراد هست ، در هر فرد خاص ، یکی از این دوشاها غالبه .

دوشای واتا : همه حرکات بدن رو کنترل می کنه ( اتر + هوا )

دوشای پیتا : کنترل سوخت و ساز رو بعهده داره( آتیش + آب)

دوشای کافا : مسئول کنترل ساختار بدنه( آب+ خاک)

تیپهای بدنی- شخصیتی معروف آیورودا کدامها هستن ؟

در لحظه لقاح ، واتا ، پیتاو کافای والدین مهمترین عامل تعیین کننده دوشای مزاجی بچه یا پراکریتی (Prakriti)هستش. هر چند پراکریتی واقعیت اصلی وثابت هر فرده اما به وسیله نیروهای جور واجور مورد تهاجم قرارمی گیردکه از اون جمله فاکتورهای محیطی، فصل،زمان،موقعیتهای احساسی، هیجانات و کیفیت ارتباطات ، عقاید و هم غذاهایی که می خوریم، هستن.

با شناخـت نوع بدن هر فرد دکتر آیورودائی قادراست نوع رژیم غذائی و تمرینات بدنی و روشای درمانی رو که به اون کمک می کنن تعیین کنه و هر چیزی که رو که به درد بخور نبوده و حتی زیان آوره بهش گوشزد کنه.

ویژگیای نوع واتا:

ساختار جسمی سبک و لاغر

سرعت در انجام فعالیتها

خشکی پوست و نامنظمی دندانه ها

نا منظم بودن گوارش و زمان احساس گرسنگی

خواب سبک و مقطع یا بی خوابی

اشتیاق ، سرزندگی و قدرت تخیل قوی

هیجان زدگی و حالات متغیر

یاد گرفتن سریع اطلاعات تازه و هم فراموشی سریع درسا

گرایش به نگرانی

گرایش به یبوست مزاج

خستگی زودرس

گرایش به تلاش زیادتر از اندازه

ظهور انفجاری انرژی روانی و جسمی

تم بنیادی نوع واتا ، (تغییر پذیری) است . واتاها ، آدمایی هستن که حالات اونا رو نمیشه پیش بینی کرد و به مراتب کمتر از پیتاها یا کا فاها ، نمونه ای تکراری هستن. توانایی تنوع اونا از نظر قامت و شکل و حـالات و اعمال خود علامت مشخصه آنانه . انرژی نوع واتا ، به شکل انفجاری نمایان شده و ناپایداره. در

نوع واتا،موارد زیر هم بسیار شاخص هستن:

احساس گرسنگی بی موقع در هر وقتی از شبونه روز

هیجانات عاشقانه با تغییر حالت دائمی

نامنظمی زمان به بستر رفتن در شب

جدا از خوردن یه وعده غذا و کلا ، پیروی از عادات بی نظم

گوارش خوب غذا تو یه روز و بدی گوارش در روز بعد

ظهور انفجارهای عاطفی کوتاه یه مدت که خیلی سریعً فراموش می شن

گامهایی با عجله و تند در راه رفتن

ویژگیای نوع پیتا:

· ساختار متوسط

· اندازه تاب و توان معمولی

· گرسنگی و تشنگی شدید و دستگاه گوارشی قوی

· بروز خشم و عصبانیت در شرایط تحت فشار

· رنگ پوست روشن یا سرخ و سفید ،بیشتر همراه با کک و مک

· نبود تحمل نور آفتاب و هوای گرم

· زرنگی ، چاره جو یی و علاقمندی به رقابت و مقابله طلبی

· قدرت ذهنی بالا و قاطعیت

· روش بیان دقیق و شمرده

· ناتوانی واسه جدا از خوردن یه وعده غذا

· رنگ موها : بور ،قهوه ای روشن ، یا سرخ ( یا ته رنگی مایل به سرخ )

زمینه نوع پیتا ،( تند و تیزی ) احساساته . هر فردی با مشخصات زیر ، به مقدار خیلی از پیتا برخورداره : موی سرخ براق ، چهره سرخ و سفید ، جاه طلب ، باهوش ، روشن ، جسور ، مباحثه طلب یا حسـود . جنبه مقابله طلبی نوع پیتا ، یه گرایش طبیعیه ولی حتماً ظاهر نمی شه . در حال تعادل ، احساسـات و احساسات پیتاها گرم و صمیمیه و آدمایی مهربون و راضی هستن. چهره ای که از شادی می درخشه ، نمودار پیتاه .

موارد زیر هم بسیار شاخص هستن:

· نیم ساعت تاخیر در خوردن غذا ، موجب احساس گرسنگی شدید می شه

· زندگی طبق ساعت تنظیم می شه ( معمولاً با یه ساعت مچی گرون ) و از اتلاف وقت ناراضی می شه .

· در طول شب بیدار می شه و این بیداری همراه با احساس گرما و تشنگیه

· بر موقعیت حاکم می شه و یا احساس می کنه که می باید بر وضعیت مسلط شه

· به تجربه می فهمه که از دیدگاه بقیه فردی خیلی زیاده طلبه

· با گامهایی مصمم راه میره

ویژگیای نوع کافا:

· بدنی محکم و قوی ، با قدرت جسمی زیاد و مقاومت

· بهره مند از انرژی پایدار ، کندی و موزون بودن در عمل

· شخصیت آروم ، با اعصابی راحت ، و دیر خشم

· پوست خنک ،نرم و کلفت و رنگ پریده و بیشترً چرب

· کندی در جذب اطلاعات جدید ، ولی برخورداری حافظه خوب

· خواب سنگین و ممتد

· کندی عمل گوارش و اندازه گرسنگی کم

· داشتن شخصیت مهربون ، متحمل و با گذشت

· گرایش به احساس تملک و راحت طلبی

تم بنیـادی نوع کـافا ( فارغ الـبـــالی) است . دوشـای کـافا ، اصل ساختاری بدن بوده و ثبات و پایداری رو عرضه می داره . هم اینکه قدرت جسمی و نیروی حیاتی ذخیره ای رو تامین می کنه که به شکل بدن ستبر و تنومند نمونه های شاخص کافا ، تعبیه شده.

آیورودا ، کافاها رو آدمایی خوشبخت می دونه. چون از سلامـتی مناسبی بهره مندند و نشون دهنده شخصـیتایی هستن که متین و خشنود بوده و با فارغ البالی به دنیا نگاه می کنن.

موارد زیر هم در کافاها بسیار روشن هستن:

· قبل از اتخاذ یه تصمیم ، به یه مدت طولانی درباره امور تفکر می کنن

· به کنـدی از خواب بیدار شده و مدت زیادی در بسـتر می مانند و به محض ترک بسـتر به نوشیدن یه فنجون قهوه احتیاج دارن

· از وضع موجود ، خشنود هستن و از راه آشتی دادن بقیه ، مبادرت به حفظ وضع موجود می کنن

· به احساسات افراد دیگه که دوستانه با اونا احساس همدردی می کنن احترام می ذارن

· حرکات اونا موزونه. چشـمانی آبدار و نگاهی نوازشـگر دارن و حتی بر خلاف اضـافه وزن هم ، خرامان راه می رن

آشنایی با طبیعت افراد چه اهمیتی داره ؟

اطلاع از پراکریتی و ساختار اصلی بدن هر فرد فوایدی داره:

· شناخت خود، پایه زندگیه.

· به شناخت عادتها و تمایلات که مستقیماً روی سلامتی اثر می ذارن ، کمک می کنه.

· به پیش بینی بیماریا و مشکلاتی که ممکنه اتفاق بیفتن ،کمک می کنه و درمان می تونه در جهت پیشگیری از وقوع مریضی باشه.

· به درک بقیه و بهبودی روابط ،کمک می کنه.

· علم کافی واسه هر فرد در جهت گرفتن تعادل با زندگی جفت و جور می کنه.

هدف زندگی از دید آیورودا چیه ؟

شفا فقط وقتی رخ می دهدکه قسمتهای جور واجور زندگی بهبود پیدا کنن. نگهداری سلامت و تعادل ، نیازمند آگاهی و هشیاری لحظه به لحظه و شفا داره.

براساس علم آیورودا زندگی ما یه هدف مشخص داره.هدف ، شناخت خالق ( آگاهی کیهانی) و درک رابطه با ویه که در تموم زندگی ما تاثیر داره .این هدف بزرگ با تعادل چهار جنبه اساسی زندگی بدست میاد که شامل موارد زیره :

· دارما dharma : وظایف واعمال ما

· آرتا artha : موقعیتهای مادی وارزشها

· کاما kama : خواسته های مثبت

· موکشا moksha : رهایی روح

این چهار مورد رو Purusharthas می گن که چهار هدف اصلی زندگی واسه هر فرده و پایه اونا رو سلامتی تشکیل میده .واسه حفظ دارما و انجام مسئولیتهایمان باید سالم باشیم تا به موفقیت و دارایی کافی برسیم .واسه داشتن خواسته های خلاق و مثبت ، احتیاج به ذهنی سالم و آگاه ، بدن سالم و درک سالم داریم.(kama و desire بعضی وقتا به xxx و زندگی خانوادگی وتوالدو تناسل تعبیر شده لکن در اصل معنی اون انرژی مثبت یا نیروییه که هر گونه عمل خلاق رو می سازه.) موکشا یا رهایی روح نشون دهنده تعادل بدن و ذهن و آگاهی ( روح ) است.

اطلاعات باحال درباره طب آیورودا (Ayurvedic medicine)

براساس گفته آیورودا ، اصل همه موجودات از آگاهی کیهانیه که شامل انرژی مذکر (purusha ) وانرژی مونث ( prakruti ) هستش و هر چیزی رو که در جهان وجود داشته باشه در آدم هم هست. انرژی مذکر نمایانگر طبیعته. هر سلول بدن دارای ذهن ، هوش ، آگاهیه که از اون روش انتخاب می کنه. مثلا هر سلول غذای خاص خودشو انتخاب می کنه.

دلیل اصلی بروز مریضی از دید آیورودا چیه ؟

ترکیب پنج عنصر ، دوشاا رو می سازه .دوشاا اعمال روانی- زیستی رو کنترل می کنن . پس اگه متعادل باشن سلامتی و نظم order))هست و اگه متعادل نباشن ،مریضی اتفاق می افته. (disorder )

اصل کلی آیورودا بر این اساسه که مریضی به دلیل نبود تعادل تو یک یا چند دوشا ایجاد میشه . عوامل زیادی می تونه بر تعادل دوشاها اثر بزاره . از رژیم غذایی گرفته تا تغییر فصل ،استرس در کار یا خونواده هم تعادل دوشاها رو بر هم می زنه که نتیجه اون انباشتگی سموم در بدن و ذهنه . وقتی که دلیل مریضی تشخیص داده شد ، تحت راهنمایی یه دکتر آیورودا بازیابی تعادل و سم زدایی انجام می شه . این موضوع رو به این صورت توضیح میدن که وقتی انرژی متعادل شد ، سیستم دفاعی طبیعی بدن قوی می شه و راحت تر می تونه با مریضی مقابله کنه یا از مریض شدن جلوگیری کنه .

جلسات درمانی آیورودا چیجوری برگزار می شه ؟

اولین دیدار با یه دکتر آیورودا حدود ۴۵ تا ۹۰ دقیقه زمان میبره . دکتر یه سری سئوال واسه تعیین نوع دوشای مریض می پرسد . از ایشون درباره خصوصیات فیزیکی ، احساسی ، ذهنی ، مزاج و غذاهای مورد علاقه هم اینکه درباره خصوصیات شخصیتی و سابقه خانوادگی سئوال می شه .

دکتر به قلب و ریه فرد گوش می کنه و توجه خاصی به نبض و زبون ایشون داره . طبق آیورودا ، هر شخص سه نبض سطحی و سه نبض عمقی روی هر مچ خود داره که به ارگانهای جور واجور داخلی بدن مربوطه . با نبض خوانی ، دکتر می تونه نبود تعادلها رو معلوم کنه . این نبضا همجنین اطلاعاتی درباره سه دوشا بما میدن . رنگ و حساسیت قسمتهای جور واجور زبون ، بخوبی ظاهر فیزیکی فرد ، نشونه هایی رو درباره سلامتی اونو می کنه . هم اینکه ممکنه نمونه ادرار هم آزمایش شه .

بعد از تعیین نوع مزاج و نبود تعادلهای موجود ، دکتر ممکنه ترکیبی از درمانهای آیورودا رو واسه مریض تجویز کنه که شامل گیاهان دارویی ، روش زندگی ، اصلاح رژیم غذایی ، مدیتیشن ، یوگا ، تمرینات تنفسی و پاکسازی با دوش یا تنقیه س .

اگه شما فهمیدین که مثلا کافای شما زیاد شده ممکنه متابولیسم کنه یا اضافه وزن داشته باشین . پس دکتر ممکنه پیشنهاد کنه که یه سری تمرینات عادی رو انجام بدین و از رژیم غذایی سبک استفاده کنین .

افراد نوع واتا معمولاَ خیلی لاغر و مستعد مریضی عصبی مثل استرس و بیخوابی هستن . اگه شما از نوع واتا هستین ، یه دکتر آیورودا ممکن اه به شما پیشنهاد کنه که یه برنامه منظم همیشگی رو دنبال کنین یا ساعات غذا خوردن ، خوابیدن و بیدار شدن شما همیشه تو یه زمان مشخص باشه .

اگه شما از نوع پیتا هستین ، شایدَ از اندام خوبی بهره مندین اما شاید دچار ترشرویی ، سوزش قلب ، بیماریهای پوستی و بواسیر هستین . اگه پیتای شما زیاد شده ، عاقلانه س که الکل و غذاهای سرخ کردنی رو قطع کنین و از شرایط استرس دوری کنین .

فاصله وقتی بین جلسات آیورودا به طور کاملَ فرق داره . بسته به شرایط شما و تجویز دکتر ، یه بار که شما راهنماییای درمانی خود رو گرفتید شاید بتونین خودتون اونو دنبال کنین یا اینکه دکتر تون بخواد شما رو بطور منظم ببینه تا روند درمان رو پیگیری کنه .

یافته های تحقیقاتی هم در مورد آیورودا هست ؟

بله : تحقیقات نشون داده آدمایی که تمرینات آیورودا مثل یوگا رو انجام میدن در خطر کمتری واسه فشار خون بالا ، کلسترول بالا و استرس هستن که همه اینا عوامل ایجاد بیماریهای قلبی هستن .

تحقیقات هم اینکه نشون داده که یوگا بطور مشخص واسه دردهای عضلانی موثره.روی داروهای گیاهی آیورودا تحقیقاتی واسه درمان بعضی ازبیماریها مثل حساسیتا ، آرتروز ، پارکینسون و بیماریهای گوارشی درحال انجامه .

تا کنون تحقیقات زیادی روی اثرات آنتی اکسیدان بعضی گیاهان آیورودا مثل زردچوبه انجام شده که نشون دهنده تاثیر روشن اون در پیشگیری از بیماریهای قلبی- عروقی و سرطان و هم کمک به درمان دیابت است

چه موارد احتیاطی در مورد آیورودا پیشنهاد می شه ؟

– اگه شما مریضی خاصی مثل مریضی قلبی یا دیابت دارین، فقط به ایورودا تکیه نکنین و از درمانهای عادی پزشکی هم استفاده کنین.

– روشای پاکسازی مثل تنقیه یا استفاده زیاداز ملین ، ممکنه تعادل شیمیایی بدن رو بهم بریزه . از این روشها با احتیاط استفاده کنین .

– اگه شما از یه رژیم غذایی خاص واسه دیابت یا مریضی قلبی خود استفاده می کنین ،قبل از به کار گیری رژیم غذایی آیورودا با دکتر خود مشورت کنین چون بعضی وقتا ممکنه این رژیمها با هم در اختلاف باشن.

www.cam.ir

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *