اطلاعات جالبی درباره فشار هوا و بدن انسان! | بیماری

سلامتی

: اطلاعات جالبی درباره فشار هوا و بدن آدم!

: آکا ایران: بیماران گرفتار به دیابت هنگام بروز جبهه های هوای سرد در کنترل قند خون با مشکل بیشتری مواجه هستن. جبهه های هوای سرد با تغییرات در فشار هوا همراهی می شن. غلظت خون طی دوره جبهه های هوای سرد زیاد می شه و حفظ قند خون در سطوح پایدار رو مشکل می کنه.
به نقل از عصر ایران، شاید شمام با آدمایی برخورد داشتین که قبل از وقوع توفان از اون خبردار میشن چون توفان رو در استخوانای خود احساس می کنن. با اینکه ممکنه تصور کنین این افراد انسانایی عجیب یا دیوونه هستن اما مشخص شده این احساس می تونه درست باشه.
به گزارش "ام ان ان"، بروز تغییرات در فشار هوا که همراه با توفان و تغییرات در الگوهای آب و هوایی رخ میدن می تونن بدن ما رو تحت تاثیر قرار داده و خیلی از مردم در مقایسه با بقیه حساسیت بیشتری نسبت به این تغییرات دارن. در ادامه بعضی روشی که تغییرات در فشار اتمسفر می تونه بدن ما رو تحت تاثیر بذاره رو معرفی می کنیم.
فشار خون
همونجوریکه نام اون نشون میده، خون ما با به کار گیری یه سیستم فشار که به وسیله قلب ایجاد می شه در بدن گردش می کنه. بر همین پایه، منطقیه که این فشار تحت تاثیر فشار هوای دور و بر ما قرار بگیره. وقتی که فشار هوا افت می کنه، فشار خون آدم هم کم میشه. واسه بعضی این شرایط می تونه به احساس سرگیجه یا تاری دید منجر شه.
سردرد
دکتر متیو فینک، متخصص مغز و اعصاب، طی مصاحبه ای با روزنامه نیویورک تایمز توضیح داد که فشار هوای پایین به واسطه ایجاد فرق فشار بین اتمسفر و سینوسای پر از هوا می تونه عامل بروز سردرد یا میگرن باشه. وقتی که سینوسا به هر دلیل متراکم یا بسته شده باشن، مشکل شدید شدن می شه.
در مطالعه ای که در نشریه Internal Medicine به چاپ رسید محققان از بیماران گرفتار به میگرن خواستن خاطرات سر دردهای خود رو به مدت یه سال یادداشت کنن. پس از مقایسه این سوابق با داده های تغییرات فشار هوا، اونا به این نتیجه رسیدن رابطه ای مستقیم بین فشار اتمسفری پایین و زمان شروع و مدت زمان میگرنا هست. بر همین پایه، تغییر فشار هوا به عنوان یکی از عوامل موثر در شدید شدن سر دردهای میگرنی معرفی شد.
درد مفاصل
محققان بریتانیایی با انجام بررسی روی ۲۰۰ مریض گرفتار به آرتروز زانو رابطه ای بین تغییرات در فشار هوا و دمای محیط و تغییرات در شدت درد زانو دیدن. مشخص نیس به چه دلیل کاهش فشار هوا درد مفاصل و آرتریت رو شدید شدن می کنه اما تحقیقات انجام شده مثل این نمونه رابطه بین اونا رو تایید کردن. ممکنه فشار هوا ویسکوزیته مایع موجود در مفاصل رو تحت تاثیر قرار میده یا می تونه محرک واکنشای درد در انتهای عصب مفاصل باشه. در هر صورت، این موضوع باعث می شه تا بعضی افراد قبل از رسیدن توفان درد در مفاصل خود رو تجربه کرده و انگار اونو پیش بینی کنن.
قند خون
بیماران گرفتار به دیابت هنگام بروز جبهه های هوای سرد در کنترل قند خون با مشکل بیشتری مواجه هستن. جبهه های هوای سرد با تغییرات در فشار هوا همراهی می شن. غلظت خون طی دوره جبهه های هوای سرد زیاد می شه و حفظ قند خون در سطوح پایدار رو مشکل می کنه.
بیماران گرفتار به دیابت که از پمپ انسولین واسه کنترل سطوح قند خون خود استفاده می کنن هم باید مراقب باشن. مطالعه انجام شده به وسیله انجمن دیابت آمریکا رابطه بین تاثیر پمپای انسولین با تغییرات در فشار هوا رو بررسی کرده و مشخص شده که کاهش در فشار هوا می تونه موجب به دام افتادن هوا در پمپ شده و حبابایی کوچیک شکل بگیرن که اثر تحویل انسولین و مقداری که باید به واقع تحویل داده شه رو تحت تاثیر قرار میده. در شرایطی که این مطالعه بر تغییرات فشار اتمسفری که هنگام جابجایی هوا رخ میدن، متمرکز بوده، اشاره به این نکته که کاهش یهویی در فشار هوا می تونه کارایی پمپ انسولین رو تحت تاثیر بذاره، بازم سودمنده.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *